На обговоренні профспілок — профстандарт няньки

Автор
експерт з трудового законодавства Експертус Кадри
Для цієї професії встановлять умови допуску до роботи, трудові функції та кваліфікаційні вимоги

Професійні стандарти в кадровій роботі

СПО об’єднань профспілок оприлюднив проєкт професійного стандарту «Нянька» (далі — Профстандарт). Розробник — Громадська Спілка «Асоціація приватних закладів освіти України».

Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» містить професійну назву роботи «Нянька» (код КП 5131). Проте, дотепер не було профстандарту та кваліфікаційних вимог до професії, сформованих на єдиних зрозумілих засадах для всіх роботодавців та працівників, замовників та виконавців відповідних послуг.

Мета діяльності за професією няньки — піклування та догляд за дітьми віком від народження до 10 (12) років у центрах соціальної підтримки сім’ї та дітей, центрах медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям, закладах дошкільної освіти та інших суб’єктах освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти, в сім’ї (за запитом).

Профстандарт передбачає професійну кваліфікацію няньки згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК) — 4 рівень НРК.

Назвами типових посад є:

  • нянька (та інші подібні);
  • помічник вихователя.

Щоб допустити до роботи за професією няньки, профстандарт встановить певні умови. Така особа повинна мати документ, що підтверджує професійну кваліфікацію та підготовку з домедичної допомоги дітям, а також:

  • має бути повнолітньою та цивільно-дієздатною без жодних обмежень;
  • не має судимості за кримінальні правопорушення; така судимість погашена або знята в установленому законом порядку;
  • не вчинила кримінальне правопорушення щодо дитини, у її присутності чи з її використанням або жорстоко поводилась з дитиною, що визнало рішення суду.

Моральні якості та фізичний і психічний стан здоров’я особи мають дозволяти їй виконувати професійні обов’язки. Опитування особи роботодавцем / замовником — стороною потенційного договору та / або рекомендації з минулого місця роботи можуть це підтвердити. Документами, щоб підтвердити фізичний та психічний стан є:

  • особиста медична книжка, що містить дані про попередні та періодичні профілактичні медогляди та обов’язкові щеплення;
  • довідка про те, що особа пройшла попередній / періодичний психіатричний огляд.

Профстандарт визначатиме документи, що підтверджують професійну кваліфікацію, професійний розвиток та опис трудових функцій.

Рекомендована дата перегляду профстандарту — січень 2030 року.

За інформацією СПО об’єднань профспілок

Сім кейсів розв’язання проблемних питань військового обліку

Статті за темою

Усі статті за темою

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників: перелік випусків

Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників — це систематизований за видами економічної діяльності збірник описів професій, які наведено у Класифікаторі професій.
178940

Професійний стандарт кухаря

Професійний стандарт кухаря, розроблений у 2015 році з ініціативи роботодавців, професійних об’єднань та профільних навчальних закладів.
6605

Професійні стандарти в Україні

Із 1 січня 2017 року термін «професійний стандарт» з’явився в Кодексі законів про працю України та Законі «Про оплату праці». Наприкінці травня Уряд ухвалив Порядок розроблення та затвердження професійних стандартів. Розберімося, навіщо вони та як стосуються кадрової практики.
11673

Використання кваліфікаційних характеристик професій працівників при складанні штатного розпису

При розробленні штатного розпису, під час приведення кадрових документів у відповідність до Класифікатора професій, кадрова служба повинна враховувати завдання, обов’язки, кваліфікаційні вимоги, визначені для різних професій. Необхідну інформацію можна отримати з кваліфікаційних характеристик, що містяться у Випусках Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП).
11734

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді