Організація може стягнути з працівника у порядку регресу моральну шкоду, виплачену постраждалому, у повному розмірі шкоди

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у рішенні «Про стягнення шкоди» від 15.10.2014 № 6-29015св14 визначив, що у випадках заподіяння працівником моральної шкоди, яка була компенсована потерпілому організацією, шкода у повному розмірі відшкодовується організації працівником, якщо його дії мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у рішенні «Про стягнення шкоди» від 15.10.2014 № 6-29015св14 визначив, що у випадках заподіяння працівником моральної шкоди, яка була компенсована потерпілому організацією, шкода у повному розмірі відшкодовується організації працівником, якщо його дії мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.

Працівником, що обіймав посаду інженера з налагоджувань та випробувань організації, було порушено правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, внаслідок чого постраждала інша особа (далі — Потерпілий). Потерпілий звернувся до суду із цивільним позовом щодо відшкодування моральної шкоди у розмірі 164 100 грн., завданої у зв’язку із ушкодженням здоров’я під час виконання трудових обов’язків. Організацією шкоду Потерпілому було відшкодовано в повному обсязі.

Вироком районного суду, який набрав законної сили, інженера з налагоджувань та випробувань організації (далі — Працівник) було визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого частиною 2 статті 272 Кримінального кодексу України, і організація звернулася до суду з позовом до Працівника, в якому просила стягнути з нього в порядку регресу 164 100 грн. моральної шкоди, відшкодованої організацією Потерпілому.

Позов організації до Працівника про стягнення майнової шкоди задоволено у повному обсязі з огляду на таке.

Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків (ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України; далі — ЦК).

Згідно з частиною 1 статті 1191 ЦК особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Пунктом 3 частини 1 статті 134 Кодексу законів про працю України встановлено, що працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, якщо шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.

Враховуючи викладене, організація має право на відшкодування Працівником, дії якого кваліфіковані як злочин, моральної шкоди, компенсованої організацією Потерпілому, у повному розмірі шкоди.

До відома:

Статтею 1193 ЦК передбачено можливість зменшення розміру шкоди з урахуванням вини потерпілого та матеріального становища фізичної особи, яка завдала шкоди. Разом з тим відповідно до частини 4 статті 1193 ЦК суд не може зменшити розмір відшкодування шкоди, яку завдано вчиненням злочину. Тому організація у розглянутому судовому рішенні має право на відшкодування моральної шкоди у порядку регресу у повному розмірі.

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
88

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
6001

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1022

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530587

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124025

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді