Організація може стягнути з працівника у порядку регресу моральну шкоду, виплачену постраждалому, у повному розмірі шкоди

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у рішенні «Про стягнення шкоди» від 15.10.2014 № 6-29015св14 визначив, що у випадках заподіяння працівником моральної шкоди, яка була компенсована потерпілому організацією, шкода у повному розмірі відшкодовується організації працівником, якщо його дії мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у рішенні «Про стягнення шкоди» від 15.10.2014 № 6-29015св14 визначив, що у випадках заподіяння працівником моральної шкоди, яка була компенсована потерпілому організацією, шкода у повному розмірі відшкодовується організації працівником, якщо його дії мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.

Працівником, що обіймав посаду інженера з налагоджувань та випробувань організації, було порушено правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, внаслідок чого постраждала інша особа (далі — Потерпілий). Потерпілий звернувся до суду із цивільним позовом щодо відшкодування моральної шкоди у розмірі 164 100 грн., завданої у зв’язку із ушкодженням здоров’я під час виконання трудових обов’язків. Організацією шкоду Потерпілому було відшкодовано в повному обсязі.

Вироком районного суду, який набрав законної сили, інженера з налагоджувань та випробувань організації (далі — Працівник) було визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого частиною 2 статті 272 Кримінального кодексу України, і організація звернулася до суду з позовом до Працівника, в якому просила стягнути з нього в порядку регресу 164 100 грн. моральної шкоди, відшкодованої організацією Потерпілому.

Позов організації до Працівника про стягнення майнової шкоди задоволено у повному обсязі з огляду на таке.

Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків (ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України; далі — ЦК).

Згідно з частиною 1 статті 1191 ЦК особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Пунктом 3 частини 1 статті 134 Кодексу законів про працю України встановлено, що працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, якщо шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.

Враховуючи викладене, організація має право на відшкодування Працівником, дії якого кваліфіковані як злочин, моральної шкоди, компенсованої організацією Потерпілому, у повному розмірі шкоди.

До відома:

Статтею 1193 ЦК передбачено можливість зменшення розміру шкоди з урахуванням вини потерпілого та матеріального становища фізичної особи, яка завдала шкоди. Разом з тим відповідно до частини 4 статті 1193 ЦК суд не може зменшити розмір відшкодування шкоди, яку завдано вчиненням злочину. Тому організація у розглянутому судовому рішенні має право на відшкодування моральної шкоди у порядку регресу у повному розмірі.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19276

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118860

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521028

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
482

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33399

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді