Чи зберігати середній заробіток добровольцям тероборони після 19.07.2022, — роз’яснює Мінекономіки

Умови виплати середнього заробітку працівникам — добровольцям тероборони не змінились

teroborona.jpg

Працівники, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад, укладають контракт добровольця територіальної оборони. Форму контракту добровольця територіальної оборони Міноборони затвердило наказом від 07.03.2022 № 84.

Пунктом 3 форми контракту передбачено, що на добровольця територіальної оборони, який уклав цей контракт, поширюють гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII та статті 119 КЗпП.

Гарантії працівникам, які вступили до територіальної оборони

Період, коли працівник виконує функції добровольця територіальної оборони, кваліфікуємо як виконання державних та (або) громадських обов’язків. На працівника поширюються гарантії щодо збереження робочого місця, посади та середнього заробітку, якщо він виконує обов’язки добровольця територіальної оборони в робочий час (ч. 1 ст. 119 КЗпП).

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352 вносить зміни лише до частини 3 статті 119 КЗпП. Частина 1 статті 119 КЗпП залишається без змін. А форма контракту добровольця територіальної оборони змін не зазнала, зокрема й у частині збереження за ними середнього заробітку. Тому Мінекономіки не вбачає підстав, щоб припинити виплату середнього заробітку працівникам — добровольцям тероборони.

Водночас міністерство зауважує, що, відповідно до частини першої статті 119 КЗпП такі гарантії зберігають на час виконання державних та/або громадських обов’язків, якщо ці обов’язки виконують у робочий час. Отже, роботодавець вправі вимагати, щоб працівник — доброволець територіальної оборони підтвердив, що виконує поставлені командиром завдання саме у робочий час.

Головне для кадровика у серпні

Командир добровольчого формування відповідає за його діяльність, визначає завдання членам добровольчого формування з урахуванням їх спроможностей (п. 3 Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449, далі — Положення). Також до функцій командира належить контроль за додержанням умов контракту та припинення контракту у разі порушення добровольцем його умов (п. 23 Положення).

Тому, на думку Мінекономіки, саме командир добровольчого формування має підтверджувати, в т. ч. й на вимогу працівника — добровольця територіальної оборони чи його роботодавця, що доброволець виконує поставлені командиром завдання територіальної оборони у робочий час. Законодавство не визначає форму такого підтвердження, тож командир може оформити будь-який належним чином засвідчений документ, який в достатній мірі вказує на те, що працівник — доброволець виконує завдання територіальної оборони в його робочі дні.

Олена Петровська,
провідний експерт Експертус: Кадри,
за матеріалами Мінекономіки

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
87

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5996

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1018

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530568

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124009

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді