Відповідь
У Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці від 29.12.2004 № 336 (далі — ДКХП) визначено кваліфікаційні категорії для професій «бухгалтер» з кодом КП 3444 та «бухгалтер (з дипломом магістра)» з кодом КП 2411.2.
Як добирати посади для бухгалтерів
Увага! Для професії бухгалтера з кодом КП 3433 застосовувати похідне слово «провідний» не правомірно. Кваліфікаційним категоріюванням такої варіації не передбачено.
Допустимі варіанти назв посад у штатному розписі такі:
- бухгалтер,
- бухгалтер II категорії,
- бухгалтер I категорії.
Проте у системі професійної класифікації є професійна назва роботи «провідний бухгалтер (з дипломом магістра)» — це одна з кваліфікаційних категорій базової професійної назви роботи «бухгалтер (з дипломом магістра)» (код КП 2411.2).
➤➤ Колеги цікавляться, чи можна ввести до штатного розпису подвійні назви посад («начальник відділу — головний бухгалтер» або «директор департаменту — головний бухгалтер»)
Отже, у разі підвищення бухгалтера до провідного бухгалтера введіть до штатного розпису посаду «провідний бухгалтер (з дипломом магістра)» з кодом КП 2411.2.
11 липня 2025 року оприлюднено Зміни № 15 до Національного класифікатора України «Класифікатор професій» ДК 003:2010, затверджені наказом Міністерства економіки України. Оновлення Класифікатора — це важливий крок до адаптації національної системи професій до сучасних реалій ринку праці, цифровізації, воєнних обставин і євроінтеграційного курсу України
Національний класифікатор України «Класифікатор професій» призначений для застосування всіма роботодавцями під час підготовки штатного розпису чи для запису про роботу у трудові книжки працівників. У статті ви знайдете відповідь на такі питання: як працювати з Класифікатором професій та здійснювати пошук по класифікатору професій, для чого необхідний діючий Класифікатор професій, як працює класифікатор професій «пошук по назві»?
Міністерство економіки України своїм наказом від 13 грудня 2024 року № 22571 схвалило Зміну № 14 до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», що був затверджений наказом Держспоживстандарту від 28 липня 2010 року № 327 (далі — Зміна № 14, КП). Що слід знати про зміни № 14 до КП — у статті
У трудових книжках часто натрапляємо на запис: Прийнятий різноробочим. Є варіації зі спробами «адаптувати» під українську мову: Прийнятий різноробом. Утім, у Класифікаторі професій ані різнороба, ані різноробочого немає.
Затверджено Зміну 13 до Класифікатора професій ДК 003:2010 (наказ Мінекономіки від 16.01.2024 № 1410). Огляд показав, що Зміна 13 до Класифікатора професій стосується, здебільшого, професій IT-галузі. Детальний огляд Зміни 13 до КП — у цій статті.