Оплата лікарняних 2022: що врахувати роботодавцю і працівнику

Який алгоритм та умови оплати тимчасової непрацездатності? Від чого залежить розмір допомоги, та коли можуть відмовити в оплаті лікарняного?

doctor.jpg

Одним із видів соцстрахування є право на матеріальне забезпечення на випадок тимчасової непрацездатності, а саме — про право працівників на оплату лікарняних. Для ефективного захисту трудових прав працівникам необхідно знати, як та на яких умовах виплачують лікарняні.

Як провести паперовий листок непрацездатності на підприємстві

Умови та порядок отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності

Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які:

  • працюють на умовах трудового договору (контракту),
  • гіг-контракту,
  • іншого цивільно-правового договору на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання.

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця (ст. 22 Закону 1105-XIV).

Далі допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачує ФСС застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медикосоціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Періоди, які зараховують до страхового стажу для оплати листків непрацездатності

У спрощеному вигляді алгоритм нарахування та виплати лікарняних виглядає наступним чином:

  1. Працівник повідомляє роботодавця про відкриття лікарняного після формування медичного висновку лікарем та автоматичного формування відповідного е-лікарняного. Якщо працівнику видали паперовий листок непрацездатності, його потрібно передати до уповноваженої особи на підприємстві.

Важливо! Роботодавець за основним місцем роботи (а також усі роботодавці за сумісництвом) бачать е-лікарняний в своїх кабінетах страхувальників з дня його відкриття. Працівник може переглянути створений е-лікарняний в особистому кабінеті працівника на порталі ПФ.

  1. Після зміни статусу е-лікарняного на "готово до сплати", роботодавець передає ці дані (або паперовий лист непрацездатності) на розгляд Комісії (або уповноваженому) iз соцстрахування нa підприємстві. Комісія приймає рішення пpо призначення допомоги застрахованій особі.

Важливо! Строк розгляду і прийняття рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного). Для паперових лікарняних – 10 календарних днів після отримання листка непрацездатності від працівника.

  1. Бухгалтерія роботодавця розраховує суму матеріального забезпечення, формує заяву-розрахунок та передає її до ФСС.
  2. Після надходження суми лікарняних на спеціальний рахунок роботодавець виплачує кошти працівнику у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати зарплати.

Працівник повинен звернутись за призначенням матеріального забезпечення нe пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності.

Розміри допомоги по тимчасовій непрацездатності

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах (ст. 24 Закону 1105-XIV):

info.jpg

100 відсотків середньої зарплати (доходу) також виплачуються застрахованим особам, що мають певні пільги:

  • віднесені до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
  • ветеранам війни,
  • постраждалим учасникам Революції Гідності,
  • особам, на яких поширюється чинність Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" тощо.

Важливо! Застраховані особи, страховий стаж яких за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку становить менше шести місяців, мають право на оплату днів тимчасової непрацездатності в розмірі, який визначається виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачуються страхові внески, але не перевищує в розрахунку на місяць розміру мінімальної зарплати, встановленої у місяці настання страхового випадку.

Особливості виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності

Застрахованим особам, які працюють на сезонних і тимчасових роботах, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, надається не більш як за 75 календарних днів протягом календарного року.

Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, також оплачується під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці.

Підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності

Підставами відмови у виплаті лікарняних є наступними (ст. 23 Закону 1105-XIV):

  • у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею кримінального правопорушення;
  • у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків або симуляції хвороби;
  • за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
  • за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
  • у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
  • за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

За матеріалами Трудові ініціативи

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Як обчислити страховий стаж для лікарняного

Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
138756

Максимальний термін перебування на лікарняному при різних захворюваннях

Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
159844

Відпустка для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю: стаж та допомога

За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
28442

Лікарняний під час відпустки

Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
104037

Як оплатити лікарняний: алгоритм дій

Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні
7298

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді