17 червня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій» від 01.04.2022 № 2179-ІХ (далі — Закон № 2179).
Закон № 2179 увів у КЗпП термін «професійний стандарт» (ст. 4-2 КЗпП) та визначив пріоритет професійних стандартів над кваліфікаційними характеристиками. Роботодавці відноситимуть виконувані роботи до певних тарифних розрядів і присвоюватимуть кваліфікаційні розряди робітникам згідно з професійними стандартами за погодженням із профспілкою (ст. 96 КЗпП, ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).
Професійні стандарти в кадровій роботі: що необхыдно врахувати
Інформацію про присвоєні / підтверджені професійні кваліфікації, кваліфікаційні центри та експертів з акредитації кваліфікаційних центрів зберігатиме Реєстр кваліфікацій.
Кабмін постановою від 27.09.2022 № 1063 виклав у новій редакції Положення про Реєстр кваліфікацій, затверджене постановою КМУ від 16.06.2021 № 620.
Реєстр кваліфікацій — це інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, ведення обліку, відображення, оброблення реєстрових даних про кваліфікації.
Держатель Реєстру — Національне агентство кваліфікацій.
Основі завдання Реєстру кваліфікацій:
- забезпечити доступність інформації про професії (види занять), професійні та часткові професійні кваліфікації, освітні кваліфікації, професійні стандарти з урахуванням рівнів Національної рамки кваліфікацій;
- інформувати фізичних та юридичних осіб про видані документи про професійні кваліфікації;
- проводити моніторинг розвитку Національної системи кваліфікацій;
- узагальнювати інформацію про кваліфікації, у т. ч. за рівнями Національної рамки кваліфікацій, найменування професій, інформації про кваліфікаційні центри, експертів з акредитації кваліфікаційних центрів;
- забезпечити достовірність виданих документів про професійну кваліфікацію.
У Реєстрі кваліфікацій:
- розмістять у відкритому доступі інформацію про професійні та освітні кваліфікації, професійні стандарти, кваліфікаційні центри;
- інформуватимуть про розроблення професійних стандартів.
✅ Перелік затверджених професійних стандартів
Усі відомості, що містяться в Реєстрі кваліфікацій, крім персональних даних та інформації з обмеженим доступом, будуть публічними й відкритими для користувачів.
Національне агентство кваліфікацій надаватиме безоплатний й вільний доступ до Реєстру кваліфікацій через свій офіційний веб-сайт.
За матеріалами Урядового порталу
Підвищення кваліфікації онлайн ➤ Організація кадрової роботи з дотриманням змін у законодавстві ➤ Оптимізація витрат на персонал без зауважень при перевірці ➤ Проведення кадрового самоаудиту та виправлення помилок