Як прийняти на роботу працівника, з яким призупинили трудовий договір

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Працівник, з яким призупинили трудовий договір, і надалі перебуває у трудових відносинах із підприємством

6_1-_02_22.jpg

Східне Міжрегіональне управління Держпраці роз’яснило, що під час призупинення трудових відносин за попереднім місцем роботи, яке було для працівника основним, він має право працевлаштуватись у іншого роботодавця та визначити таке нове робоче місце основним. Згода роботодавця не потрібна. Працівнику достатньо повідомити роботодавця про укладення трудового договору та визначення нового місця роботи основним.

Нагадаємо, що з 10 червня 2021 року визначаємо основне місце роботи по-новому:

Основне місце роботи — місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі (п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI; далі — Закон про ЄСВ).

Працівник зобов’язаний повідомляти страхувальника, в якого особа працює за основним місцем роботи, про визначення особою такого місця роботи як основного згідно з поданою нею заявою (до її відкликання) (п. 3-1 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV; далі — Закон № 1058).

Тобто в теорії, за законом, працівник міг би, наприклад:

  • спочатку при прийнятті на роботу вказати, що просить його прийняти на основне місце роботи;
  • пізніше відкликати заяву про прийняття на роботу в частині визначення місця роботи на цьому підприємстві як основного.

Але це в теорії. Нові норми Закону про ЄСВ та Закону № 1058 уможливлюють зміну статусу із основного місця роботи на сумісництво за два кроки — працівник подає заяву про це, роботодавець видає відповідний наказ. Однак на практиці кадровик може скласти наказ, але бухгалтер не зможе показати таку зміну статусу в обов’язковій звітності без підстави у вигляді номерів та дат наказів про звільнення та прийняття.

Як переоформити сумісництво на основну роботу

Законодавство про працю не передбачає можливості для працівника мати два основних місця роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин (ч. 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX). Тож працівник, з яким призупинили трудовий договір, й надалі перебуває у трудових відносинах із підприємством та має основне місце роботи. Прийняти його на роботу можете тільки за сумісництвом.

Якщо приймаєте на роботу в установу, організацію, що фінансують з державного бюджету, ураховуйте заборони та обмеження працювати за сумісництвом. Зважайте також на Перелік робіт, який не вважають сумісництвом для працівників державних підприємств, установ і організацій, визначений у Додатку до Положення про умови роботи за сумісництвом, затвердженого наказом Мінпраці, Мінфіну, Мін’юсту від 28.06.1993 № 43.

За матеріалами системи «Експертус Кадри»

та Держпраці

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява про прийняття за строковим трудовим договором

Строковий трудовий договір доцільно укладати у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, чи в інших випадках, передбачених законодавчими актами.
31283

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
5333

Зразок заяви про прийняття на роботу

Заява — це письмове офіційне повідомлення і/або прохання, яке подають на ім’я посадової особи, зазвичай — це керівник організації.
468976

Прийняття на роботу під час воєнного стану: що врахувати

Воєнний стан в Україні вплинув на всі сфери суспільного життя, зокрема й на ринок праці. На час воєнного стану пріоритет в трудовому законодавстві належить Закону № 2136. За яким договором приймати на роботу в умовах війни, кому можна встановлювати випробування, та як повідомити ДПС про прийняття нового працівника під час воєнного стану 2025, роз’яснюємо у статті.
34242

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді