Нормативна база військового обліку
Відповідно до чинного законодавства роботодавці — підприємства усіх форм власності — мають вести військовий облік. Обов'язки роботодавця визначені в Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу» та конкретизовані в пункті 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою КМУ від 07 грудня 2016 року № 921 (далі — Постанова № 921).
Розпорядженнями голів райдержадміністрацій, міських голів міст обласного значення щороку затверджують:
- плани перевірок стану військового обліку на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць;
- завдання з методичного забезпечення військового обліку й підвищення кваліфікації посадових осіб, відповідальних за організацію та ведення військового обліку (п. 53 Постанови № 921).
З огляду на плани районні (міські) ТЦК та СП (військкомати) щороку проводять перевірки підприємств, які перебувають на території їхньої відповідальності та в яких працюють заброньовані за ними військовозобов'язані та військовозобов'язані, які мають мобілізаційні розпорядження. Інші підприємства перевіряють раз на три роки (п. 78 Постанови № 921).
Перевіряти стан ведення військового обліку також можуть:
- центральні органи виконавчої влади та інші держоргани, які відповідно до затверджених ними планів щороку проводять перевірку стану військового обліку на підприємствах, в установах й організаціях, які перебувають у сфері їхнього управління (п. 79 Постанови № 921);
- обласні державні адміністрації, які разом з обласними військовими комісаріатами можуть здійснювати перевірку держорганів, підприємств, установ й організацій, що перебувають на території їхньої відповідальності (п. 80 Постанови № 921);
- оперативні командування, які відповідно до затвердженого Генштабом ЗСУ плану проводять перевірку держорганів, підприємств, установ й організацій, що перебувають у межах зони відповідальності згідно з військово-адміністративним поділом території України (п. 76 Постанови № 921).
Якщо під час перевірки стану ведення військового обліку вищезазначені органи виявили порушення, на роботодавця можуть накласти адміністративний штраф.
За порушення у сфері військового обов'язку та військового обліку передбачена відповідальність роботодавців відповідно до статті 210-1 «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кодексу України про адміністративні правопорушення:
- за перше порушення:
- для громадян — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 1 700—3 400 грн;
- для посадових осіб — від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 3 400—5 100 грн.
- за повторне протягом року вчинення порушення, за яке особа вже була піддана адміністративному стягненню, а також за вчинення порушення в особливий період:
- для громадян — від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 3 400—5 100 грн;
- для посадових осіб — від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 5 100—8 500 грн.
За матеріалами Федерації профспілок України