Ведення військового обліку на підприємстві: перевірки та штрафи

Хто може перевіряти стан ведення військового обліку на підприємстві і яка відповідальність роботодавців за порушення

Sluzhba_13_04.jpg

Нормативна база військового обліку

Відповідно до чинного законодавства роботодавці — підприємства усіх форм власності — мають вести військовий облік. Обов'язки роботодавця визначені в Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу» та конкретизовані в пункті 37 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою КМУ від 07 грудня 2016 року № 921 (далі — Постанова № 921).

Розпорядженнями голів райдержадміністрацій, міських голів міст обласного значення щороку затверджують:

  • плани перевірок стану військового обліку на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць;
  • завдання з методичного забезпечення військового обліку й підвищення кваліфікації посадових осіб, відповідальних за організацію та ведення військового обліку (п. 53 Постанови № 921).

З огляду на плани районні (міські) ТЦК та СП (військкомати) щороку проводять перевірки підприємств, які перебувають на території їхньої відповідальності та в яких працюють заброньовані за ними військовозобов'язані та військовозобов'язані, які мають мобілізаційні розпорядження. Інші підприємства перевіряють раз на три роки (п. 78 Постанови № 921).

Перевіряти стан ведення військового обліку також можуть:

  • центральні органи виконавчої влади та інші держоргани, які відповідно до затверджених ними планів щороку проводять перевірку стану військового обліку на підприємствах, в установах й організаціях, які перебувають у сфері їхнього управління (п. 79 Постанови № 921);
  • обласні державні адміністрації, які разом з обласними військовими комісаріатами можуть здійснювати перевірку держорганів, підприємств, установ й організацій, що перебувають на території їхньої відповідальності (п. 80 Постанови № 921);
  • оперативні командування, які відповідно до затвердженого Генштабом ЗСУ плану проводять перевірку держорганів, підприємств, установ й організацій, що перебувають у межах зони відповідальності згідно з військово-адміністративним поділом території України (п. 76 Постанови № 921).

Якщо під час перевірки стану ведення військового обліку вищезазначені органи виявили порушення, на роботодавця можуть накласти адміністративний штраф.

За порушення у сфері військового обов'язку та військового обліку передбачена відповідальність роботодавців відповідно до статті 210-1 «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кодексу України про адміністративні правопорушення:

  • за перше порушення:
    • для громадян — від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 1 700—3 400 грн;
    • для посадових осіб — від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 3 400—5 100 грн.
  • за повторне протягом року вчинення порушення, за яке особа вже була піддана адміністративному стягненню, а також за вчинення порушення в особливий період:
    • для громадян — від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 3 400—5 100 грн;
    • для посадових осіб — від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян — 5 100—8 500 грн.

За матеріалами Федерації профспілок України

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

План роботи з військового обліку на 2025 рік

Робота з військового обліку є важливим аспектом діяльності будь-якого підприємства, особливо в умовах мобілізаційної готовності. Створення детального плану допоможе систематизувати всі процеси, забезпечити точність даних та своєчасне виконання всіх необхідних заходів. Як скласти план роботи з військового обліку на 2025 рік зразок — у статті.
2976

Відповідальний за військовий облік: кого призначати

Військовий облік на підприємстві здійснюється відповідальною посадовою особою. Як призначати відповідального за ведення військового обліку на підприємстві, в установі, організації? Відповідь знайдете у статті.
66771

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

Необхідно скласти посадову інструкцію відповідального за військовий облік на підприємстві, але не знаєте з чого почати? Ми підготували для вас зразок посадової інструкції відповідального за військовий облік. Залишилось тільки скачати.
64913

Бронювання працівників на підприємстві під час воєнного стану

Під час воєнного стану порядок бронювання військовозобов’язаних передбачає два абсолютно різних механізми. У фокусі цієї статті відповіді на наступні питання: як забронювати працівника на період мобілізації, хто може забронювати працівника, чи можна забронювати мобілізованого працівника?
286882

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді