Держпраці нагадала про відповідальність роботодавців за неналежний контроль за належним військовим обліком працівників.
Військовий облік на підприємстві: покарання
Вимоги щодо цього встановила постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів».
За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачена відповідальність (ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Так, розмір стягнення становить:
- для громадян: 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн);
- для посадових осіб: 200-300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн).
В особливий період величина стягнення збільшується (як і в разі повторного порушення впродовж року). В такому разі сума штрафу становить 3400-5100 грн та 5100-8500 грн для громадян та для посадових осіб відповідно.
Так, у громадян України можуть перевіряти наявність військово-облікових документів або ж відображення інформації у документах що надаються через додаток «Дія». Для призовників військово-обліковими документом є посвідчення про приписку до призовної дільниці, для резервістів — військовий квиток, для військовозобов'язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення.
Перевірку документів можуть здійснювати державні органи, органи місцевого самоврядування та підприємства під час прийняття на роботу чи на навчання.
Роботодавець також веде персональний облік призовників і військовозобов'язаних (йдеться про відомості щодо призовників і військовозобов’язаних за місцем їхньої роботи або навчання).
- Чи вести військовий облік працівників, яких прийняли строком до трьох місяців
- Чи включати до списків персонального військового обліку працівників, які проходять військову службу
- Чи мають перебувати навійськовому обліку працівники зінвалідністю
- Як визначити кваліфікаційні вимоги довідповідального заведення військового обліку
Прийняти нового працівника на роботу (або навчання) та взяти на персональний військовий облік можна лише після того, як особу візьмуть на військовий облік у районному чи міському територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (в органах СБУ чи підрозділах служби зовнішньої розвідки).
Нового працівника потрібно ознайомити під особистий підпис з правилами військового обліку.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці