Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося

Із 11 жовтня 2017 року особи, які виконують роботу за договором підряду, теж мають право на отримання допомоги з тимчасової непрацездатності. Розберімося, чим спричинені такі зміни.

Базова норма скеровує: право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Застрахованою вважається особа, яка:

  • підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
  • сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачують чи сплачували єдиний внесок (п. 2 ст. 1 Закону № 1105).

Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося Читайте також: Усе про лікарняний: добірка для кадровика

До 11.10.2017 застрахованими вважали лише працівників — осіб, які працюють за трудовим договором, а також осіб, обраних на виборні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування.

Виконавці робіт за договором підряду (цивільно-правовим договором) не належали до застрахованих осіб, хоча з кожного договору сплачували єдиний внесок. Причина — їх не було у переліку осіб, які підлягають соціальному страхуванню.

Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося Читайте також: Цивільно-правовий та трудовий договір: відмінності

Змінами, внесеними до Закону № 1105 Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII, коло застрахованих осіб розширено з 11.10.2017. Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають також:

  • особи, які виконують роботи (надають послуги) на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у т. ч. в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб;
  • фізичні особи — підприємці;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах (ст. 18 Закону № 1105).

Отже, виконавець робіт за договором підряду, як і будь-який працівник, має право на:

  • допомогу по тимчасовій непрацездатності, у т. ч. через догляд за хворою дитиною;
  • допомогу по вагітності та пологах;
  • допомогу на поховання;
  • оплачуване лікування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів (ст. 20 Закону № 1105).

Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період зайняття підприємницькою та іншою діяльністю (ч. 1 ст. 19 Закону № 1105). ФСС виплачуватиме допомогу по тимчасовій непрацездатності виконавцям робіт за договором підряду починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до її відновлення або до встановлення МСЕК інвалідності. Виплата допомоги не залежатиме від завершення робіт за договором підряду в період втрати працездатності (ч. 2 ст. 22 Закону № 1105).

Виконавець робіт за договором підряду зможе отримати матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за основним місцем діяльності (ч. 1 ст. 30 Закону № 1105). Призначатиме допомогу комісія (уповноважений) із соцстраху підприємства, де виконують роботи.

Так само, як і працівникам, виконавцям робіт за договором підряду заклади охорони здоров’я видаватимуть листки непрацездатності.

Лікарняний під час роботи за договором підряду: що змінилося Читайте також: Відповідальність роботодавця за порушення у сфері соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності

Якщо робота за договором підряду — це єдина діяльність особи, допомогу з тимчасової непрацездатності призначать на підставі оригіналу листка непрацездатності.

Якщо особа працює за трудовим договором і виконує роботи за договором підряду, для отримання допомоги з тимчасової непрацездатності за місцем виконання робіт за договором підряду, має надати засвідчену за місцем роботи копію листка непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Однак нині підрядникам не оплачують лікарняні. Закон № 1105 декларував право на оплату тимчасової непрацездатності виконавцям робіт за договором підряду. Проте запрацює норма лише після того, як внесуть належні зміни до підзаконних актів.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві», який відбудеться 7 березня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — обов’язки відповідального за ведення військового обліку, оповіщення про виклик до ТЦК працівників, які відсутні через відрядження, відпустку, хворобу, призупинення трудового договору. Також відповіді на важливі питання: як вести списки персонального військового обліку: сумісники, працівники, яким виповнилося 27 років, працівники, які відмовляються надати інформацію, як роботодавцям реагувати на вимоги ТЦК та СП, який документ підтверджує, що працівник був у ТЦК, чи вимагати його від працівника.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді