Трудовий договір: усний, письмовий, строковий, безстроковий

UA RU
Усі ключові моменти, які необхідно знати про укладення трудового договору. А саме — визначення поняття, порядок укладення, види та форми трудового договору та приклад його оформлення.
Чекліст кадровика Скачати документи відділу кадрів

Що таке трудовий договір

Хто може укладати трудовий договір? Про це йдеться у статті 21 Кодексу законів про працю України (КЗпП): трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації (далі — організація) або уповноваженим ним органом (далі — роботодавець) чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Як укласти трудовий договір

При укладенні трудового договору працівник і роботодавець мають дійти згоди щодо його обов’язкових умов:

  • місця роботи (виконуватиметься робота на території організації чи вдома);
  • трудової функції;
  • оплати праці;
  • початку роботи (дата, з якої працівник почне виконувати трудові обов’язки);
  • строку дії трудового договору (строковий чи безстроковий).

За домовленістю сторін при укладанні трудового договору можуть бути обумовлені й додаткові умови, наприклад, чи встановлюватимуть працівнику випробування при прийнятті на роботу.

трудовий договір

трудовий договір

трудовий договір

Види трудового договору

Відповідно до статті 23 КЗпП види трудового договору такі:

  • безстроковим, що укладається на невизначений строк;
  • на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;
  • таким, що укладається на час виконання певної роботи.

Найчастіше трудовий договір укладають на невизначений строк. Тобто особа працює доти, доки не вирішить звільнитись або у роботодавця не виникнуть підстави для звільнення.

Відповідно до частини другої статті 23 КЗпП строковий трудовий договір укладають у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

трудовий договірСтане у пригоді порядок укладання трудового договору з неповнолітнім.

Ольга Догадіна керівник експертної групи «Експертус Кадри»
Визначте, кому доцільно доручити табельний облік, адаптуйте форму табеля під потреби підприємства, заповніть табель без помилок, навіть якщо працівники працюють за режимом, відмінним від звичайного, та правильно оберіть позначки для неявок

Форми трудового договору

Відповідно до законодавства трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі (ст. 24 КЗпП). Утім, допустима й усна форма трудового договору.

Усна форма трудового договору зовсім не означає, що домовленості залишаються усними.

 

Для укладення трудового договору в усній формі необхідно отримати від особи добровільну згоду на це. Як правило, така згоду оформлюють у вигляді заяви на ім’я керівника організації з проханням про прийняття на роботу за певною посадою. В цій же заяві працівник повинен зазначити всі особливості майбутньої роботи, наприклад, бажання працювати за сумісництвом; тривалість робочого часу (зокрема, якщо передбачає працювати неповний робочий час); графік роботи (якщо передбачає працювати за індивідуальним графіком); повну матеріальну відповідальність (якщо майбутня робота передбачає це) тощо.

При укладенні трудового договору в письмовій формі працівник і роботодавець досягають згоди з усіх обов’язкових умов, за потреби домовляються про додаткові умови і фіксують результати домовленостей у трудовому договорі.

Хоча письмова форма є досить зручною і дає змогу зафіксувати усі важливі домовленості між працівником і роботодавцем, чимало організацій віддають перевагу усній формі.

Організація може самостійно обрати, в якій формі — усній чи письмовій — будуть укладатися трудові договори з працівниками, утім, при цьому необхідно враховувати, що у певних випадках додержання письмової форми є обов’язковим, а саме:

  • при організованому наборі працівників;
  • при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
  • при укладенні контракту;
  • у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
  • при укладенні трудового договору з неповнолітнім;
  • при укладенні трудового договору з фізичною особою (у цьому разі трудовий договір оформлюють за формою, затвердженою наказом Мінпраці України «Про затвердження Форми трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, та Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою» від 08.06.2001 № 260)
  • в інших випадках, передбачених законодавством України.

Наприклад

Трудовий договір обов’язково укладається в письмовій формі:

  • з працівниками, що приймаються на роботу до релігійної організації (ст. 25 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991 № 987-XII);
  • з працівниками, які проходять альтернативну (невійськову) службу (ст. 15 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» вiд 12.12.1991 № 1975-XII);
  • з особами, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру (п. 5 Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 175).

Колективним договором організації може бути розширено перелік випадків, коли трудові договори укладаються в письмовій формі, і взагалі може бути встановлено обов’язковість укладання трудових договорів виключно в письмовій формі.

Трудовий договір: усний, письмовий, строковий, безстроковийДізнайтеся також підстави припинення трудового договору

 


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"



зміст

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді