Військовий збір: нові роз’яснення, що стануть у пригоді кадровику

Ми вже інформували кадровиків щодо питань сплати військового збору з різних видів виплат працівникам (див. новину Військовий збір: що має знати кадровик). Останнім часом з’явилися нові роз’яснення, які заслуговують на Вашу увагу

Державна фіскальна служба України у загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» розмістила роз’яснення від 21.10.2014, в яких йдеться про:

  • оподаткування військовим збором суми відшкодувань моральної шкоди найманим працівникам у зв’язку з рішенням суду;
  • оподаткування військовим збором плата за навчання найманого працівника у вищому навчальному закладі.

Так, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода відшкодовується, зокрема, грішми. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

Податковим кодексом України визначено, що об’єктом оподаткування збором є доходи, зокрема, у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Враховуючи зазначене, сума відшкодувань моральної шкоди найманим працівникам у зв’язку з рішенням суду не є об’єктом оподаткування військовим збором.

Щодо оподаткування військовим збором плата за навчання найманого працівника у вищому навчальному закладі Державна фіскальна служба України висловила таку позицію.

Частиною першою статті 9-1 Кодексу законів про працю України передбачено, що підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.

Враховуючи викладене, плату за навчання найманого працівника у навчальному закладі слід розглядати як інші виплати і винагороди, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами, а, отже, є об’єктом оподаткування військовим збором.

Письмові комунікації для кадровика

Статті за темою

Усі статті за темою

Що входить до страхового стажу?

Під час війни трудове законодавство зазнає чималих змін. У результаті перед роботодавцями та працівниками постає питання: як зараховується стаж і як він впливає на нарахування пенсії?
55601

Графік відпусток: бланк та зразок оформлення

Бланк графіку відпусток — це документ, який дозволяє організації планувати і контролювати відпустки працівників протягом року. Щоб дізнатися, що передбачає графік відпусток (рекомендована форма), читайте цю статтю.
62282

Резюме у роботі кадровика

Резюме — це перший документ, який бачить роботодавець. Його мета — надати роботодавцю чітке уявлення про те, чому саме цей кандидат підходить для вакансії. Як обрати працівника за резюме? Відповідь на це та інші питання а також резюме (шаблон) — у статті.
1316

Різниця між дистанційною та надомною роботою та правила її оформлення

Надомна та дистанційна робота 2024 року не втрачає своєї актуальності через дію воєнного стану в країні. Щоб легко орієнтуватися надомна чи дистанційна робота та оформляти їх правильно, дізнайтеся, що спільного мають ці два види віддаленої роботи та чим саме вони відрізняються.
4839

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді