3 червня 2014 року у парламенті зареєстровано законопроект № 4997 «Про забезпечення захисту від морального переслідування на робочому місці», яким пропонується, зокрема, визначити форми такого переслідування і правила відшкодування потерпілим моральної шкоди.
Моральне переслідування на робочому місці визначається законопроектом як рішення, дії чи бездіяльність з боку роботодавця та/або працівника (групи працівників), спрямовані проти працівника (групи працівників), що характеризуються створенням ворожої, принизливої або образливої робочої обстановки та метою або наслідком яких є порушення права на повагу до трудової честі та гідності, створення загрози професійній кар’єрі або стану здоров’я.
Розробники законопроекту визначили такі форми морального переслідування на робочому місці:
- професійні утиски;
- психологічні утиски;
- соціальна ізоляція всередині організації;
- підбурювання до морального переслідуванню на робочому місці.
Якщо закон приймуть, то роботодавцю необхідно буде інформувати працівника під підпис перед початком роботи не лише про умови майбутньої праці, але й про процедуру захисту права на повагу до трудової честі та гідності та відшкодування моральної шкоди у разі морального переслідування на робочому місці.
Працівникові пропонується надати можливість призупинити виконання своїх трудових обов'язків і одночасно звернутися зі скаргою, якщо він вважає, що моральне переслідування на робочому місці створює серйозну небезпеку і робить неможливим продовження роботи. При цьому час вимушеного прогулу підлягатиме оплаті у повному обсязі. Але необгрунтоване призупинення роботи буде вважатися порушенням трудової дисципліни і загрожувати дисциплінарною відповідальністю.
Також законопроектом пропонується встановити, що колективні договори мають передбачати:
- заборону морального переслідування на робочому місці і підбурювання до таких дій;
- заборону кар'єрного зростання за допомогою застосування різних форм морального переслідування на робочому місці;
- матеріальне заохочення працівників за створення сприятливого психологічного клімату на підприємстві.
Для забезпечення належного захисту визначено конкретний розмір моральної шкоди для осіб, визнаних судом потерпілими від морального переслідування на робочому місці, а саме 10 мінімальних заробітних плат, які стягуватимуться у судовому порядку.
Автор законопроекту нагадує, що Україна ратифікувала Європейську соціальну хартію і серед іншого взяла на себе зобов'язання виконувати п. 2 ст. 26, яка закріплює право на гідне ставлення на роботі, зокрема, з метою забезпечення ефективного здійснення права працівників на захист їх честі і гідності на роботі.