Для призначення пенсії за вислугу років потрібна наявність спеціального стажу роботи на посадах та в закладах не менше 25 років (стаття 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 № 1788-XII ).
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909, (далі – Перелік). Переліком передбачені провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти, які працюють в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях.
Перелік провізорських посад у закладах охорони здоров'я і Перелік посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою (фармацевтів) у закладах охорони здоров'я затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України 28.10.2002 № 385.
При цьому, правом на пенсію за вислугу років користуються працівники не всіх фармацевтичних (аптечних) закладів, а лише ті, що прямо зазначені в Переліку.
Зокрема, фармацевти аптечних баз (складів) право на пенсію за вислугу років не мають.
При цьому робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Отже, для визначення права на зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи необхідно, щоби людина працювала в закладах і на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років. У разі, якщо із записів трудової книжки неможливо зробити такий висновок, до рай(міськ)управління Пенсійного фонду додатково надається уточнююча довідка закладу (установи). Також при вирішенні цього питання можуть бути розглянуті інші документи (Положення про заклад, структуру, штатні розписи, акредитаційний сертифікат тощо).
Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених вказаним переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Отже, провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти, які працюють у приватних аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях, також користуються правом виходу на пенсію за вислугу років, як і вказані працівники державних закладів.