Моральну шкоду сім’ї працівника, загиблого внаслідок нещасного випадку на виробництві, відшкодовує роботодавець у разі доведення його вини

Верховний Суд України в постанові від 13.11.2013 № 6-120цс13 надав правовий висновок у спорі про відшкодування моральної шкоди членам сім’ї працівника, який загинув унаслідок нещасного випадку на виробництві

Відшкодування моральної шкоди членам сім’ї працівника, який загинув унаслідок нещасного випадку на виробництві, здійснюється відповідно до положень статті 1167 та частини другої статті 1168 Цивільного кодексу України, а не за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Зокрема, згідно із зазначеними вище нормами цивільного законодавства моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини. При цьому моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім’єю.

У свою чергу Закон № 1105 передбачає можливість відшкодування потерпілому моральної (немайнової) шкоди Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — Фонд), заподіяної умовами виробництва, яка не спричинила втрати потерпілим професійної працездатності, а також у разі тимчасової, стійкої часткової чи повної втрати потерпілим професійної працездатності. Виплата ж Фондом грошових сум на відшкодування моральної шкоди, завданої смертю застрахованої особи унаслідок нещасного випадку на виробництві, членам її сім’ї Законом № 1105 не передбачена.

Тому якщо нещасний випадок стався з вини роботодавця, зокрема, у зв’язку з порушенням посадовими особами організації вимог законодавства з охорони праці (вимог посадових інструкцій, системи управління охороною) та незабезпеченням безпечних умов праці, відшкодовувати моральну шкоду, завдану загибеллю працівника внаслідок нещасного випадку на виробництві, членам його сім’ї буде саме роботодавець.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19169

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118791

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520917

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
477

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33322

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді