Держпраці розробила для органів місцевого самоврядування Методичні рекомендації щодо здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю (лист від 22.06.2017 № 6827/1/4-ДП-17).
Держпраці нагадала, що повноваження, визначені частиною 3 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі — контрольні повноваження; Закон № 280), здійснюють відповідно до Порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 № 295 (далі — Порядок № 295) та Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 № 509.
Для здійснення контрольних повноважень міським радам міст обласного значення чи об’єднаним територіальним громадам рекомендовано забезпечити створення нового або покладення контрольних повноважень на діючий виконавчий орган.
При прийнятті рішення доцільно врахувати чисельність виконавчого органу, достатню для ефективного здійснення контрольних повноважень — у розрахунку 1 інспектор праці на 20 000 населення, що проживає на території відповідної міської ради міста обласного значення чи об’єднаної територіальної громади.
При визначенні виконавчого органу, відповідального за реалізацію контрольних повноважень, необхідно також враховувати:
- обсяг обов’язків, які покладено на виконавчий орган;
- кількість, тип, розмір і розташування роботодавців, які підлягають інспектуванню.
В об’єднаних територіальних громадах, які налічують до 20 000 жителів, за рішенням ради такої громади контрольні повноваження можна покласти на уповноважену посадову особу з вищою юридичною або економічною освітою за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче молодшого бакалавра або бакалавра.
У листі Держпраці наводить рекомендований перелік прав та обов’язків, що виконуватиме інспектор праці.
Голова міської (селищної, сільської) ради визначає осіб, що виконуватимуть функції інспекторів праці. Після цього направляє Держпраці лист з картками обліку даних інспектора праці та фотокарткою для видачі посвідчення (абз. 4 п. 3 Порядку № 295).
А також читайте у е-журналі «Кадровик-01»:
- Чи може слухач НАДУ працювати в органі місцевого самоврядування
- Звільнення секретаря сільської ради за власним бажанням: за КЗпП чи за Законом про місцеве самоврядування
За інформацією Управління Держпраці в Тернопільській області