Народні депутати зареєстрували проект Закону України «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення» (законопроект № 2683). Один з авторів законопроекту — Г. М. Третьякова, голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів.
Одним з суб’єктів системи загальнообов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення буде Пенсійне казначейство, юридична особа публічного права, яку створить КМУ.
Управлятиме та контролюватиме поточну діяльність Пенсійного казначейства Рада Пенсійного казначейства.
Законопроект визначає повноваження Пенсійного казначейства, а також порядок формування, повноваження та відповідальність Ради Пенсійного казначейства.
Учасник системи повинен буде обрати тип пенсійного портфелю Пенсійного казначейства з одночасним обранням авторизованої компанії з управління активами Пенсійного казначейства або обрати авторизований недержавний пенсійний фонд.
Кожному учаснику системи відкриють індивідуальний накопичувальний пенсійний рахунок. Для ідентифікації учасника системи в номері індивідуального накопичувального пенсійного рахунка використовуватимуть реєстраційний номер облікової картки платника податків (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків), а у разі його відсутності використовуватимуть серію (за наявності) і номер паспорта громадянина України — учасника пенсійного фонду, для неповнолітніх осіб — свідоцтво про народження.
Учасники системи матимуть право доступу до даних індивідуального накопичувального пенсійного рахунку в електронній системі віддаленого доступу учасників системи, функціонування якої забезпечуватиме центральний адміністратор, та он-лайн доступу до даних індивідуального накопичувального пенсійного рахунку в системі, функціонування якої забезпечуватиме авторизований адміністратор недержавного пенсійного фонду.
Учасники системи матимуть право на отримання:
- одноразової пенсійної виплати;
- прискорених виплат;
- програмних виплат;
- довічної пенсії.
Підставою для здійснення пенсійних виплат є заява учасника системи, яка подається центральному адміністратору, у випадках:
1) досягнення учасником системи пенсійного віку, визначеного відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
2) виникнення в учасника системи підстав для лікування тяжких (критичних) захворювань, перелік яких визначений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, що підтверджується в порядку, встановленому МОЗ, — до 100% пенсійних коштів учасника системи;
3) виникнення у членів сім’ї учасника системи підстав для лікування тяжких (критичних) захворювань, перелік яких визначений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, що підтверджується в порядку, встановленому МОЗ, — до 50% пенсійних коштів учасника системи;
4) виїзд учасника системи за кордон на постійне проживання — до 100% пенсійних коштів учасника системи.
Законопроект передбачає обов’язкову участь у системі накопичувального пенсійного забезпечення всіх категорій працюючих осіб до досягнення ними пенсійного віку та залучення роботодавців до сплати пенсійних внесків на паритетних засадах. Роботодавці сплачуватимуть 2% від розміру заробітної плати працівників, а учасники системи (працюючі особи) сплачуватимуть внески у розмірі 1% від заробітної плати (доходу). За бажанням працівника, розмір його самостійних внесків можна буде збільшити. Роботодавець зобов’язаний буде пропорційно доповнювати внески працівника власними внесками в розмірі до 5% від суми заробітної плати такого працівника.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовуватиме фінансові санкції до юридичних осіб у вигляді штрафних санкцій, які визначені в євро. Штрафи сплачуватимуть в гривневому еквіваленті за офіційним курсом НБУ на день застосування санкцій.
На думку авторів законопроекту запровадження передбачених змін створить правове підґрунтя для запровадження другого рівня пенсійної системи — загальнообов’язкової накопичувальної складової пенсійного забезпечення, функціонування якої поступово призводитиме до підвищення рівня соціального захисту людей пенсійного віку, та залучення потужного внутрішнього довгострокового інвестиційного ресурсу, що сприятиме збільшенню інвестицій в національну економіку.
Ольга Догадіна
провідний експерт Експертус: Кадри
Чи є ваше підприємство у плані перевірок Держпраці на 2020 рік?