Уряд змінив порядок перевірок з праці

Перевірки з праці проходитимуть за оновленим порядком. Держпраці більше не проводитиме невиїзних інспектувань та кадрового аудиту.

Уряд змінив порядок перевірок з праці

З 31.12.2019 діє оновлений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 21.08.2019 № 823 (далі — Порядок). Уряд вніс зміни до Порядку постановою від 04.12.2019 № 1132.

Як і раніше, перевірки проводять інспектори праці Держпраці та виконавчих органів ОМС — міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад. Але форма контролю тепер лише одна — інспекційні відвідування. Невиїзних інспектувань оновлений Порядок вже не передбачає.

Уряд змінив порядок перевірок з праціДізнайстеся, як поводитися під час інспектування, щоб не зашкодити собі і не наразитись на додаткові штрафи

Порядок перевірок нарешті «прив’язали» до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі — Закон). На цьому давно наполягали підприємці та Державна регуляторна служба.

З-поміж документів, що складатиме інспектор праці за результатами інспектування, з’явився новий — попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю. Інспектор складе попередження одночасно з приписом про усунення порушень, якщо виявить порушення законодавства про працю.

Держпраці має затвердити форму попередження та оприлюднити її на своєму сайті.

Інспектор праці більше не зобов’язаний повідомляти роботодавця про інспектування. Попередня редакція Порядку передбачала, що інспектор інформує про перевірку, хоча й не уточнювала, коли саме він має це зробити. Винятком були інспектування з виявлення неоформлених трудових відносин. За такого предмета інспектування інспектор міг і не повідомляти роботодавця про свій візит, якщо уважав, що це зашкодить перевірці.

Уряд змінив порядок перевірок з праціВаші колеги запитують, за що штрафують кадровика і як пом’якшити покарання

Нова редакція Порядку дозволяє інспектору без попереднього повідомлення проходити до будь-яких приміщень, де використовується наймана праця, — о будь-якій годині доби. Робити це інспектор може за будь-якого предмету перевірки. Раніше інспектор міг скористатися цим правом лише у разі інспектування з виявлення неоформлених працівників.

В оновленому Порядку вже немає можливості безплатного лікнепу для роботодавців та кадрового аудиту від Держпраці. Попередня редакція передбачала, що роботодавець може сам запросити інспектора для «аналізу стану додержання законодавства про працю». За результатами такого аналізу складали довідку, а штрафи не накладали, навіть якщо виявляли порушення.

У новому Порядку немає норми про те, що роботодавця не оштрафують, якщо він виконає припис про усунення порушень у встановлений інспектором строк. Проте таку норму містить пункт 11 статті 7 Закону і це узгоджується з частиною 4 статті 4 Закону. Адже санкції за порушення вимог законодавства встановлюються виключно законами, а штрафи у сфері праці чітко визначені статтею 265 КЗпП.

Штрафні санкції відповідно до статті 265 КЗпП

Якщо інспектор виявить неоформлених працівників, буде, як і раніше, вживати заходів до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності, і робити це одночасно із внесенням припису.

Нагадаємо, що 12 грудня 2019 року Рада зменшила штрафи у сфері праці, ухваливши законопроект № 1233. Хоча минув майже місяць, ухвалений закон ще не набрав чинності. За відомостями із сайту ВРУ закон «готується на підпис». Після того, як закон набере чинності, санкції будуть не лише меншими, а й різнитимуться для великого і малого бізнесу.

Докладно про те, як тепер проходитимуть перевірки з праці, читайте у журналі «Кадровик-01» № 2/2020 та в системі Експертус: Кадри, а також дізнайтеся про це на семінарі 6 лютого та курсах підвищення кваліфікації 10-14 лютого 2020 року.

Ірина Іванченко,

шеф-редактор Експертус Кадри

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
26355

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, яка відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві
8201

Штрафи на роботодавців у 2023 році

За порушення у 2023 році так само будуть карати грошима. Роботодавець сплачує штраф (ст. 265 КЗпП). Винну посадову особу суд притягує до адміністративної відповідальності (ст. 41 КпАП)
30593

Відпустки під час воєнного стану: відповіді на 5 найпопулярніших запитань кадровиків

На період війни команда Експертус Кадри збільшила кількість вебінарів, щоб допомогти колегам впоратися зі складними робочими ситуаціями. Зокрема, експерти в прямих ефірах відповідали на нагальні запитання щодо надання відпусток 2022. Тож тримайте напохваті відповіді на п’ять, які звучали найчастіше
40035

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді