Законодавці пропонують обмежити права профспілок

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Юристи аналізують законопроект, який пропонує внести зміни до діяльності профспілок.

Законодавці пропонують обмежити права профспілок

Законопроект № 2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)», зареєстрований у ВРУ 27.12.2019, проаналізували юристи Громадської організації «Трудові Ініціативи».

Які документи складають за участі профспілки

Спеціалісти вважають, що положення проекту закону порушують право працівників на свободу об’єднання у профспілки, що гарантоване фундаментальною конвенцією Міжнародної організації праці (далі — МОП). Запропоновані проектом норми у більшості випадків порушують конституційний принцип, викладений у ст.22 Конституції України — при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Запропоноване створення контрольних комісій порушує принцип незалежності та невтручання в діяльність професійних спілок, закріплений у статті 3 Конвенції МОП № 87 «Про свободу асоціації та захист права на організацію». За законопроектом до складу контрольних комісій можуть входити й сторонні особи, що безпосередньо вказуватиме на зовнішній вплив та контроль з боку третіх органів за діяльністю профспілок. Однак, за міжнародними нормами держава не має права втручатися або перешкоджати діяльності, а також обмежувати права профспілок.

Законодавці пропонують обмежити права профспілокКадровики запитують, чи погоджувати з профспілкою графік відпусток

Також втручанням в діяльність профспілки юристи вважають й запровадження обов’язку звітувати перед своїми членами. Порядок та строки звітування має врегулювати виключно статут профспілкової організації.

Зміни пропонують обмежити контроль профспілки стосовно порушення роботодавцем законодавства про працю. Проте дана норма надає можливість профспілці впливати на недобросовісного роботодавця, який абсолютно нехтує правами працівників. Тим більше, що запобіжником виступає суд, який ставить остаточну крапку в тому, чи вимоги профспілки є законними, і чи роботодавець нічого не порушує.

Законопроект № 2681 також пропонує обмежити права участі у колективних переговорах для тих професійних спілок, до складу яких входять особи керівного персоналу підприємства. Спеціалісти звертають увагу, що наразі законодавство не визначає терміну «керівний персонал», тому неможливо визначити конкретно, хто належить до керівного персоналу — керівник структурного підрозділу, начальник зміни, директор підприємства тощо. До того ж, більшість «керівного персоналу» не можна віднести до безпосередніх представників адміністрації роботодавця, так як вони не мають прямих повноважень щодо прийому на роботу та звільнення працівників тощо. Крім цього, зазначені «керівні працівники» також мають право на представництво своїх інтересів при веденні колективних переговорів та укладенні колективних договорів.

Законодавці передбачають також обмежити повноваження профспілок при підготовці та обговоренні проектів нормативно-правових актів, що стосуються соціально-трудової сфери. Обмеження цих повноважень суперечить принципам соціального діалогу, нормам Положення про Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Регламенту КМУ.

УВАГА! Оприлюднено офіційний текст законопроекту «Про працю»

За законопроектом члени профспілкових комітетів матимуть лише три дні безоплатної додаткової відпустки для профспілкового навчання. Це є негативною новацією, оскільки на практиці зменшення до 3 календарних днів, може призвести до того, що роботодавець буде надавати лише 1 день відпустки для навчання профспілковим активістам.

Новелою законопроекту є пропозиція передати у державну власність все майно профспілок, їх об’єднань колишнього Союзу РСР і УРСР, розташоване на території України, без альтернативних пропозицій майна, а також жодного відшкодування, як це закріплює стаття 41 Конституції України.

Таким чином, профспілкові організації позбавляються офісних приміщень, в яких проводилися засідання виборних органів, особистий прийом членів профспілок, різні профспілкові заходи. Втрата майна, по суті, унеможливлює здійснення цієї роботи у майбутньому, так як автори законопроекту не передбачають забезпечити профспілки іншими приміщеннями.

Законопроект також пропонує скасувати норму про відрахування роботодавцями коштів первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, оздоровчу та фізкультурну роботу. Передбачені зміни також знімають з роботодавця обов’язок в тижневий строк надавати на запит профспілки інформацію про умови та оплату праці працівників, соціально-економічний розвиток підприємства та виконання колективних договорів.

Всі ці зміни негативно вплинуть на соціальний діалог між роботодавцями та профспілками, які захищають права працівників, зокрема, й у зв’язку з опублікуванням урядового законопроекту «Про працю».

За інформацією ГО «Трудова ініціатива»

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

В умовах воєнного стану в Україні актуальність належного ведення військового обліку значно зросла. Відповідальність за цей напрям роботи на підприємстві або в установі несе спеціально призначена особа — інспектор з військового обліку. Саме для такої посадової одиниці має бути розроблена чітка посадова інструкція, яка регламентує її обов’язки, права та відповідальність. Посадова інструкція відповідального за військовий облік на підприємстві — у статті, залишилось тільки скачати.
70571

Перенесення дати скорочення працівників

Заплановано звільнення за скороченням штату працівників структурного підрозділу. Однак, замовник вирішив продовжити на два місці контракт на постачання продукції, що випускає підрозділ. Як перенести дату скорочення працівників? Чи зобов’язане підприємство персонально повідомляти працівників про перенесення дати скорочення чисельності та штату?
17339

Зміна № 15 до класифікатора професій: огляд

11 липня 2025 року оприлюднено Зміни № 15 до Національного класифікатора України «Класифікатор професій» ДК 003:2010, затверджені наказом Міністерства економіки України. Оновлення Класифікатора — це важливий крок до адаптації національної системи професій до сучасних реалій ринку праці, цифровізації, воєнних обставин і євроінтеграційного курсу України
172

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Порушення правил військового обліку — досить поширена проблема на сьогодні. Розглянемо, яка відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством та які особливості притягнення до відповідальності за порушення ведення військового обліку.
13683

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді