ВСУ вважає, що роботодавець має негайно виконати рішення суду та одразу видати наказ про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника.
Запис до трудової про поновлення на роботі
Суд першої інстанцій під час розгляду справи про незаконне звільнення та поновлення працівника на роботі прийняв рішення поновити працівника на роботі. Апеляційний суд підтримав цю позицію. Однак, роботодавець не поспішав виконувати рішення та поновлювати працівника на роботі. Працівник знов звернувся до суду.
Справу розглянув ВСУ та встановив, що незаконно звільненого працівника поновлює на попередній роботі орган, який розглядає трудовий спір (ст. 235 КЗпП). Стаття 65 Закону України «Про виконавче провадження» встановлює, що рішення про поновлення працівника на роботі роботодавець повинен виконати невідкладно. Рішення вважають виконаним у разі видання наказу про поновлення на роботі.
Взірцева колекція кадровика:
ВСУ дійшов висновку, що роботодавець зобов’язаний негайно виконувати рішення суду та видавати наказ про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника незалежно від того, чи буде рішення оскаржене. Якщо роботодавець не видасть наказ добровільно, виконавці змусять.
Галина Бєлікова
редактор-експерт Експертус Кадри
Конституція України гарантує громадянам захист від незаконного звільнення. Якщо роботодавець незаконно звільнив працівника, суд поновить його на роботі. Який алгоритм поновлення на роботі незаконно звільненого працівника та як оформити наказ про поновлення на роботі за рішенням суду — читайте у статті.
У разі якщо звільнення визнано судом незаконним, трудові відносини з працівником вважаються такими, що не припинялися.
У разі незаконного звільнення працівника, він має право на відшкодування моральної шкоди, якщо порушення його законних прав призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237-1 Кодексу законів про працю України).
Суд прийняв рішення про поновлення на роботі працівника, посаду якого виведено зі штатного розпису у зв’язку зі скороченням штату. Що робити кадровику? Якщо керівництво організації не бачить можливості вводити нову посаду до штатного розпису, чи передбачено у цьому разі штрафні санкції?