Поновлення на роботі незаконно звільненого працівника

Автор
порталу «Кадровик-01»
Конституція України гарантує громадянам захист від незаконного звільнення. Якщо роботодавець незаконно звільнив працівника, суд поновить його на роботі. Який алгоритм поновлення на роботі незаконно звільненого працівника та як оформити наказ про поновлення на роботі за рішенням суду — читайте у статті.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Якщо так сталось, що суд прийняв рішення поновити вашого працівника на роботі, маєте зробити 4 кроки.

Алгоритм поновлення на роботі

Крок 1. Отримайте і зареєструйте рішення суду

Трудові спори про поновлення працівника на роботі, незалежно від підстав припинення трудового договору, розглядають безпосередньо районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди ст. 232 КЗпП).

Виняток

Районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди не розглядають трудові спори про:

  • дострокове звільнення від виборної платної посади членів громадських та інших об’єднань громадян за рішенням органів, що їх обрали;
  • суддів, прокурорсько-слідчих працівників, а також працівників навчальних, наукових та інших установ прокуратури, які мають класні чини.

За результатами розгляду справи суд поновлює працівника на роботі або відмовляє у задоволенні позову працівника про поновлення.

Суд надасть представнику роботодавця рішення про поновлення працівника на роботі одразу після його проголошення.

Зареєструйте рішення суду в Журналі реєстрації вхідних документів.

Строк поновлення на роботі

Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного працівника виконується невідкладно в порядку, визначеному статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі Закон № 1404). Відтак, згідно з частиною другою ст. 65 Закону № 1404 рішення вважається виконаним роботодавцем з дня видання відповідно до законодавства про працю наказу або розпорядження про поновлення працівника на роботі.

Негайне виконання судового рішення полягає в тому, що воно є обов’язковим та підлягає виконанню не з моменту набрання законної сили, а негайно — з часу його оголошення в судовому засіданні та незалежно від того, чи буде оскаржуватись. Саме таку позицію висвітило Мінекономіки у своєму листі  від 26.05.2021 р. № 4712-03/29293-01 «Щодо законодавства про працю».

Роботодавець має негайно виконати рішення суду і видати наказ про поновлення працівника на роботі незалежно від того, чи планує оскаржувати ухвалу суду.

КЗпП не тлумачить зміст поняття «негайно». Натомість судді у поняття вкладають такий зміст — «не пізніше наступного дня після проголошення судового рішення».

Правова позиція Верховного Суду України

Негайне виконання рішення суду означає обов’язок, а не право роботодавця не пізніше наступного дня після проголошення судового рішення видати наказ про поновлення на роботі (ухвала Колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області від 24.04.2014 № 344/1006/13-ц).

Крок 2. Підготуйте наказ про поновлення на роботі

У проєкті наказу про поновлення працівника на роботі вкажіть, що роботодавець:

  • скасовує наказ про звільнення працівника, яке суд визнав незаконним;
  • допускає працівника до роботи з дати видання наказу;
  • зобов’язує працівника відділу кадрів поновити кадрові документи, а бухгалтерію виплатити компенсацію за час вимушеного прогулу.

Зразок наказу про поновлення на роботі за рішенням суду

Поновлення на роботі незаконно звільненого працівника

СКАЧАТИ

Наказ про поновлення на роботі за рішенням суду, зразок якого має бути підписаний керівником підприємства, зареєструйте у Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання.

Важливо!

Поновлення на роботі відбувається не з дати винесення судом рішення про таке поновлення, а з дати звільнення працівника.

Крок 3. Внесіть зміни до трудової книжки та кадрових документів

Після видання наказу про поновлення працівника на роботі необхідно:

Якщо у вас на підприємстві до цього часу використовуються паперові трудові книжки, то зверніть увагу, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05 лютого 2021 року № 1217-IX у працівників та роботодавців є п’ять років для оцифрування трудових книжок.

Отже, після оцифрування трудової книжки, паперова версія зберігається у працівника або за бажанням працівника може вестися одночасно з електронною версією. Закреслення в трудовій книжці попереднього запису про незаконне звільнення не допускається. Тому необхідно зробити новий запис про поновлення на роботі. Але працівник має право звернутися до роботодавця з проханням видати дублікат трудової книжки, аби не мати запису про незаконне звільнення.

Крок 4. Переведення або звільнення працівника, який обіймає посаду поновленого працівника

Цілком можлива ситуація, коли посаду незаконно звільненого працівника встигла зайняти інша людина. В такому випадку роботодавець має право за взаємною згодою перевести нового працівника на іншу посаду.

Якщо іншої роботи немає або працівник відмовляється від переведення, готуйте наказ про звільнення за пунктом 6 статті 40 КЗпП.

При звільненні за пунктом 6 ст. 40 КЗпП:

  • не відраховуйте із заробітної плати кошти за дні відпустки, надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.
  • виплатіть вихідну допомогу у розмірі не менше місячного середнього заробітку.зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді