Робота вдома, відпустки за власний рахунок понад 15 днів, табу на планові перевірки та інші новації Закону про запобігання коронавірусу: аналітика від експертів журналу «Кадровик-01»

Зможете змінювати режим роботи підприємства без змін до ПВТР і загальних зборів і подавати е-декларації до 1 червня.

Робота вдома, відпустки за власний рахунок понад 15 днів, табу на планові перевірки та інші новації Закону про запобігання коронавірусу: аналітика від експертів журналу «Кадровик-01»

ВРУ ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 (далі — Закон про запобігання коронавірусу).

Наводимо аналітичний огляд змін, що актуальні для працівників кадрових служб, адміністративних менеджерів.

1.Можете надавати відпустку без збереження зарплати за угодою сторін до нормалізації ситуації (ч. 3 ст. 84 КЗпП, ч. 2 ст. 26 Закону «Про відпустки»). Підстава — факт встановлення Урядом карантину.

У працівника залишиться можливість отримати за потреби ще 15 к. д. відпустки без збереження зарплати.

Статтю 84 КЗпП і статтю 26 Закону про відпустки доповнили відповідною нормою. Цитуємо нову редакцію статті 26 Закону «Про відпустки»:

«Стаття 26. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін

За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину, відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», термін перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк, встановлений частиною першою цієї статті»

2.Е-декларації у 2020 році особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, можуть подавати до 1 червня.

Суб’єкти декларування, які до 1 червня 2020 року не матимуть можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 Закону «Про запобігання корупції» у зв’язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період.

Такі зміни внесли до розділу ХІІІ Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції» (новий пункт 2-1).

3. Дистанційну роботу ввели у правове поле — поки що на певний строк

На період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець може доручити працівникові, у т. ч. державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома (пп. 1 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону про запобігання коронавірусу).

Наказ про запровадження дистанційної роботи на період карантину

4. Можете надавати відпустки без урахування графіку відпусток — поки загроза коронавірусу не минула.

«На період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець може … надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку» (пп. 1 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону про запобігання коронавірусу).

5. Можете змінювати режим роботи підприємства без змін до ПВТР і загальних зборів трудового колективу

«На період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) власник підприємства, установи, організації або уповноважений орган може змінювати режим роботи органу, закладу, підприємства, установи, організації, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням веб-сайтів та інших комунікаційних засобів» (пп. 2 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону про запобігання коронавірусу).

Коментар експертів Експертус Кадри: «У штатних ситуаціях, щоб змінити режим роботи підприємства, треба внести зміни до Правил внутрішнього трудового розпорядку — протоколом загальних зборів трудового колективу. Зрозуміло, що під час дії обмежувальних заходів і загрози коронавірусу загальні збори — вельми небажаний захід.

Якщо потрібно змінити режим роботи підприємства — робіть це наказом. Зразок наказу підготуємо найближчим часом.

6. Планові перевірки — під забороною

«На період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)… забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (пп. 4 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону про запобігання коронавірусу).

Чи будуть проводити інспектування з праці, що за своєю суттю є позаплановими заходами контролю, — питання залишається відкритим. Хоча можемо припустити, що на час обмежувальних заходів, поки більшість працівників працюють дистанційно, інспектувань поменшає.

▶ Як проходять перевірки з праці ◀

Ірина Іванченко, шеф-редактор журналу «Кадровик-01», Ольга Догадіна, провідний експерт Експертус Кадри, Ірина Житкова, керівник групи експертів Експертус Кадри

Про інші зміни, внесені Законом про запобігання коронавірусу, читайте в інших аналітичних оглядах від команди експертів Експертус Кадри

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5405

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
810

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529483

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123531

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
345

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді