Держпраці роз’яснила, чи обов’язково проводити медогляди механізаторам

Сезон польових робіт у розпалі, а роботодавці мають дотриматись норм трудового законодавства в нових законодавчих умовах, спричинених карантином.

Держпраці роз’яснила, чи обов’язково проводити медогляди механізаторам

Уряд продовжив карантин. Чи є послаблення?

Управління Держпраці у Сумській області зауважує, що сiльськогосподарське виробництво — це велика та багатопрофiльна галузь економiки з державною, акціонерною і приватною формами власності. Сільськогосподарські роботи мають низку особливостей, якi вiдрiзняють їх вiд робiт в інших галузях, зокрема у промисловому виробництвi, та впливають на санiтарно-гiгiєнiчнi умови праці.

Характері ознаки сiльськогосподарського виробництва:

  • виконання робіт здебільшого у полі на вiдкритому повiтрi, часто при несприятливих метеорологiчних умовах;
  • сезоннiсть основних польових робiт (з ранньої весни до пiзньої осенi);
  • велика iнтенсивнiсть i добова тривалiсть працi, зумовлена необхiднiстю виконания робiт у стислi термiни;
  • вiдносно часта змiна робочих операцiй, якi виконує одна особа;
  • значне вiддалення мiсця виконання робiт вiд мiсця постiйного проживання працiвникiв та територiальне роззосередження мiсць виконання робiт у межах одного господарства (iнодi до 8-10 км);
  • масштабна хiмiзацiя сiльського господарства (застосувания пестицидiв, мiнеральних добрив), яка призводить до забруднення шкiдливими хiмiчними речовинами не тiльки повiтря робочої зони, а й усього навколишнього середовища.

⇛ 12 правил організації медичних оглядів працівників певних категорій ⇚

Держпраці нагадує, що удосконалення технологій різних видiв сiльськогосподарського виробництва та механiзацiя трудомiстких робочих операцiй допомагає зменшити вмiст шкiдливих хiмiчних речовин, як у повiтрi виробничих примiщень, так i під час застосування їх на вiдкритому повiтрi. У такий спосіб знижується рiвень захворюваностi сiльськогосподарських працiвникiв.

Проте у сiльському господарствi iснує загроза виникнення низки професiйних захворювань, спричинених різними факторами впливу.

Фактори впливу

Хвороби

Фiзичні фактори

Вiбрацiйна хвороба, професiйна приглухуватiсть, захворювання нервово-м’язової i кiсткової тканин

Виробничі аерозолi

Пиловий та алергiйний бронхiт, бiсиноз

Пестициди i мінеральні добрива

Гocтpi та хронiчнi професiйнi інтоксикації

Біологічні фактори

Інфекцiйнi, паразитарнi, алергiйнi та iншi захворювания

На багатьох тракторах основними шкiдливими виробничими факторами, якi дiють на організм працівника, є такі:

  • несприятливий мiкроклiмат у кабiнi;
  • вiбрацiя, шум;
  • забруднення повiтря робочої зони пилом, вiдпрацьованими газами, пестицидами, мiнеральними добривами;
  • вимушена робоча поза (докладання значних зусиль при переключеннi важелiв керування машиною, що зумовлює компресiйну дiю на мiжхребцевi диски та сприяє розвитку викривлень хребтового стовпа й дефектiв постави).

Щоб зменшити вплив шкідливих факторів на здоров’я механізаторів і попередити виникнення професійних захворювань, важливо проводити попередні і періодичні медичні огляди.

Відповідно до наказу МОЗ «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 № 246 таким оглядам підлягають особи, які працюють на виробництвах, де шкідливі фактори перевищують гранично допустимий рівень. Тобто умови праці є шкідливими згідно з наказом МОЗ «Про затвердження Державних санітарних норм і правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу» від 08.04.2014 № 248.

Щодо покращення умов пpaцi механізаторів, то в основному забезпечується створення оптимальних параметрiв виробничого середовища в кабiнах тракторiв i сiльськогосподарських самохiдних машин. Зокрема:

  • Зменшення вібрації. Обладнання кабін рацiонально спроектованими ресорними сидiннями. Застосовання системи вiброзахисту на базi активних вiброiзоляторiв (електрогiдравлiчних вiброзахисних систем). Ефективнiсть їх у 2 – 4 рази вища, нiж у пасивних.
  • Зменшення рівня виробничого шуму. Герметизація та звукоізоляція кабiн сiльськогосподарських машин. Звукопоглинальне облицювання внутрiшнiх поверхонь кабiни. Використання iндивiдуальних засобів захисту органiв слуху: вкладишi з ультратонкого суперволокна, навушники тощо.
  • Нормалізація мікроклімату. Теплоiзоляцiя стiнок i даху кабiн, застосування тонованого скла, жалюзi та встановлення кондицiонерiв повiтря.
  • Обмеження часу роботи. Захист часом: крім обідньої перерви, рекомендується влаштовувати 10-хвилинні перерви через кожні 2—2,5 години роботи.
  • Забезпечення ЗІЗ. Вiдповiдно до Наказу Міністерства соціальної політики України від 29.11.2018 №1804, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2018 за №1494/32946, механiзаторiв сiльського господарства забезпечують спецодягом та засобами індивідуального захисту (комбiнезонами, комбiнованими рукавицями, захисними окулярами, в холодний період року – куртками i брюками тощо).

Отже, Управління Держпраці у Сумській області наголошує, що роботодавець має обов’язково проводити попередні (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди механізаторів.

За інформацією Держпраці

image47

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529553

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123569

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді