Графік відпусток працівників необхідно складати, навіть якщо у фізичної особи-підприємця працює 3 працівника. В іншому випадку підприємця може буди притягнуто до адміністративної відповідальності, — попереджає Міністерство соціальної політики України у листі від 29.07.2015 № 191/10/136-15.
Мінсоцполітики нагадує, що відповідно до Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон) черговiсть надання вiдпусток визначається графiками, якi затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспiлкової органiзацiї (профспiлковим представником) чи iншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, i доводиться до вiдома всiх працiвникiв. При складаннi графiкiв ураховуються iнтереси виробництва, особистi iнтереси працiвникiв та можливостi для їх вiдпочинку.
Конкретний перiод надання щорiчних вiдпусток у межах, установлених графiком, узгоджується мiж працiвником i власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повiдомити працiвника про дату початку вiдпустки не пiзнiш як за два тижнi до встановленого графiком термiну.
Оскільки законодавством не встановлено форму графіка відпусток, він складається в довільній формі.
Враховуючи, що Закон розповсюджується на всіх громадян України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої приналежності, а також працюючих по трудовому договору у фізичної особи, норма Закону стосовно складання графіка відпусток застосовується і у випадку, коли на підприємстві працює, наприклад, 3 працівника.
Особи, винні в порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно з законодавством (ст. 28 Закону).
Державний контроль за дотримання законодавства про працю (в т. ч. і про відпустки) здійснює Державна служба України з питань праці та її територіальні органи (далі — Держпраці). У випадку порушення роботодавцем норм законодавства про працю за результатами перевірки посадові особи Держпраці складають у випадках, передбачених законом, протоколи про адміністративне правопорушення, розглядають справи про такі правопорушення і накладають адміністративні стягнення.
Мінсоцполітики відмічає, що статтею 41 КЗпАП України встановлено відповідальність також за «інші порушення вимог законодавства про працю», під які, на їхню думку, підпадає відсутність графіку відпусток.
Підготувала Ольга Савченко,
редактор-експерт «Експертус Кадри»