Держпраці накладе штраф у 50 000 грн за кожного працівника, з яким укладено договір підряду замість трудового. Сумніваєтесь, який договір укласти, скористайтесь чек-лістом від Держпраці та підказками від експертів Експертус кадри.
Управління Держпраці в Тернопільській області нагадує, що роботодавці часто помиляються при оформленні трудових відносин з працівниками. Зокрема, забувають про принципові відмінності між трудовими та цивільно-правовими договорами.
Пам’ятайте: Трудовий договір укладається між працівником і роботодавцем. Сторонами цивільно-правової угоди можуть бути будь-які юридичні або фізичні особи. Вид договору не можна обирати за критеріями зручності або економічної доцільності.
Трудовий договір чи договір підряду:
Працівник сам може перевірити, чи має трудові відносини з роботодавцем за допомогою контрольного списку, та виявивши порушення поскаржитись Держпраці. Звісно, після звернення працівника інспектування з праці не уникнути.
Кадровику чек-ліст стане також у пригоді, коли доведеться відстоювати перед керівником необхідність укладання саме трудового договору. Після того, як роботодавець власноруч відмітить відповіді на запитання, пояснити йому вимоги КЗпП та штрафи за порушення буде набагато легше.
Контрольний список для визначення трудових відносин
Якщо відповідь «ТАК» на понад два запитання, цілком можливо, що відносини з роботодавцем — трудові.
Нагадаємо, що з 1 вересня Держпраці активно перевіряє, як роботодавці дотримуються трудового законодавства. Тож, доцільно провести самоаудит кадрової документації, щоб не довелось сплачувати штрафи за порушення КЗпП.
Неодмінно стануть у пригоді:
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.