Трудовий кодекс України: новації, яких ми потребуємо

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
У травні на розгляд Верховної Ради України внесено проект Трудового кодексу України, характерною особливістю якого є комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту

У травні на розгляд Верховної Ради України внесено проект Трудового кодексу України, характерною особливістю якого є комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту

Проект Трудового кодексу України містить низку новацій, які матимуть позитивний вплив у питаннях регулювання трудових відносин:

  • запропоновано норму щодо самостійного планування працівниками свого робочого часу за умови дотримання строків виконання робіт (це, звичайно, стосується лише окремих категорій працюючих, насамперед, наукових та науково-педагогічних працівників);
  • регламентується питання виконання працівником роботи вдома;
  • пропонується збільшити тривалість щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів;
  • визначається понятійний апарат трудового законодавства, що є вкрай життєво-важливим для такого Кодексу;
  • врегульовано проблемні питання трудових відносин з тимчасовими працівниками;
  • визначається порядок розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником на вимогу його батьків або осіб, які їх замінюють, чи відповідних органів;
  • визначається порядок припинення трудових відносин у разі смерті роботодавця ‑ фізичної особи, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим. Це питання на сьогодні взагалі не врегульовано;
  • регламентуються повноваження державних інспекторів праці з урахуванням вимог, визначених законодавством ЄС;
  • встановлюються додаткові гарантії для вагітних;
  • встановлюються норми щодо права на репатріацію працівників;
  • вводяться положення про недопущення дискримінації у сфері праці тощо.

Крім того, проект містить норми, які посилюють трудові гарантії працівників. Зміст цих норм полягає в тому, що у разі якщо норми актів законодавства припускають неоднозначне трактування прав та обов’язків працівника і роботодавця, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь і працівника, і роботодавця, рішення приймається на користь працівника.

У засобах масової інформації досить часто лунає критика щодо редакції проекту Трудового кодексу, пропозиції залишити чинний Кодекс законів про працю України.

Міністерство соціальної політики України вважає своїм обов’язком звернути увагу суспільства на необхідність прийняття Трудового кодексу України, зумовлену докорінними змінами всієї системи суспільних відносин, а також радить кожному, хто сьогодні огульно критикує новий проект Трудового кодексу, не полінуватися і самому уважно його прочитати — і більшість звинувачень, що лунають з цього приводу, відпадуть самі собою.

Мінсоцполітики готове взяти на себе зобов’язання уточнення всіх норм, які потребуватимуть додаткових обговорень та можливих уточнень.

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
88

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5998

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1020

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530574

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124013

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді