Представники Держпраці та ФСС у складі комісії з розслідування зобов'язані здійснювати контроль за:
- об'єктивністю проведення розслідування гострого профзахворювання медичних та інших працівників на COVID-19;
- належним оформленням усіх матеріалів розслідування.
Як оплатять лікарняні у період карантину
Нагадаємо, що підставою для проведення страхових виплат від ФСС у разі настання нещасного випадку, професійного захворювання є акт розслідування. Процедура розслідування викладена у Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві (постанова КМУ № 337 від 19.04.2019; далі – Постанови № 337).
"Після отримання повідомлення про факт нещасного випадку від роботодавця (для медиків – це заклад охорони здоров’я), якщо нещасний випадок не пов’язано із смертю потерпілого і це не груповий нещасний випадок, то комісія з розслідування створюється закладом охорони здоров’я, тобто роботодавцем. У цю комісію входить представник роботодавця, як правило, це керівник служби охорони праці, представник профспілок, представники закладів охорони здоров’я: лікар-профпатолог, лікар-інфекціоніст, та представник лабораторного центру, який проводить епідеміологічне розслідування. Також до комісії входять представники Фонду соціального страхування України та Держпраці. У випадку, коли медичний працівник помер внаслідок інфікування, комісію у тому ж складі створює Державна служба з питань праці", – повідомив начальник управління профілактики страхових випадків виконавчої дирекції ФСС Сергій Таровик.
Якщо комісія більшістю голосів пов'язує нещасний випадок із виробництвом попри відсутність необхідних документальних підтверджень для здійснення зазначеного висновку, представники Держпраці, Фонду або інші члени комісії відповідно до діючих нормативно-правових актів мають висловити окрему думку. Відповідна думка оформлюється письмово, та зобов'язана бути викладена в межах вимог Постанови № 337 у випадках, якщо:
- матеріали розслідування оформлено неналежно;
- розслідування проведено необ'єктивно.
Наприклад, така думка може оформлюватися, якщо:
- епідеміологічне розслідування, проведене установами МОЗ, не має висновку щодо зв'язку джерела інфікування із роботою;
- відсутні документальні підтвердження направлення до лікаря на прийом, консультацію тощо пацієнтів, які мали або в яких було виявлено згодом коронавірусну інфекцію.
"Враховуючи, що саме представники Держпраці та Фонду відповідальні за контроль щодо об’єктивності проведення розслідування, вони ретельно спостерігають за його ходом, і якщо є порушення порядку, вони викладають свою окрему думку для того, аби порушення були усунуті і розслідування проводилось відповідно до затвердженої процедури", – зазначив Сергій Таровик.
ФСС направив Мінсоцполітики та Держпраці пропозиції щодо внесення змін до Порядку № 337 в частині визначення чіткого механізму проведення розслідування (спеціального розслідування) гострих професійних захворювань інфекційного походження.
Нагадаємо, що медики отримали понад 17 млн грн компенсацій втраченого заробітку за час самоізоляції від COVID-19