Рішенням суду від 15.02.2021 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено у повному обсязі.
В жовтні 2019 року посадовими особами ГУ Держпраці у Харківській області було проведено перевірку підприємства, яке займається виробництвом пластмасових шлангів. В ході перевірки було встановлено два працівника, які здійснювали роботу з пакування пластмасових шлангів та повідомили, що знаходяться на підробітку. На підставі п.11 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затверджено ПКМУ від 21.08.2019 № 823 (в редакції чинній на момент проведення заходу) осіб було опитано, фактичний допуск до роботи було зафіксовано на засіб відеофіксації.
Як проходять перевірки з праці
Судове рішення було прийнято виходячи з того, що згідно до наданого адміністрацією підприємства повідомлення про прийняття на роботу від 17.10.2019 року (додаток до постанови КМУ від 17.06.2015 №413) двох працівників, встановлених в ході інспекційного відвідування, прийнято на роботу 18.10.2019 року. Зазначене повідомлення про прийняття працівників на роботу було надіслано до ГУ ДПС у Харківській області 17.10.2019 року, тобто після початку проведення заходу державного контролю у формі інспекційного відвідування, який розпочався 16.10.2019 року.
Отже, з системного аналізу приписів ч.3 ст. 24 КЗпП встановлюється, що для допущення до роботи працівника, роботодавцю необхідно дотримуватися низки умов щодо оформлення трудового договору, а саме:
- укладення трудового договору, що фіксується оформленням наказу чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу;
- повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому КМУ.
Суд зазначив, що не подання такого повідомлення до моменту фактичного допуску до роботи працівника свідчить про порушенням позивачем вимог трудового законодавства щодо належного оформлення трудового договору, згідно положень ст. 24 КЗпП та постанови КМУ від 17.06.2015 № 413, згідно яких повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.
Таким чином, дослідивши усі юридично значущі обставини по справі, суд дійшов висновку про те, що станом на час проведення інспекційного відвідування суб’єкт господарювання не дотримався вище зазначених приписів КЗпП у відношенні двох працівників.
Тому, у даному випадку Управління Держпраці мало усі правові підстави стверджувати про наявність з боку підприємства порушень ч.3 ст.24 КЗпП.
Суб’єкту господарювання доведеться сплатити штраф понад 250 тис. грн.
За матеріалами ГУ Держпраці у Харківській області.