Чи отримає ФОП допомогу по вагітності і пологам, якщо не сплачує ЄСВ?

Через дію воєнного стану ФОП, які провадять діяльність за спрощеною та загальною системами оподаткування, займаються незалежною професійною діяльністю, а також членам фермерських господарств надали право тимчасово, у період з 01.03.2022 та впродовж 12 місяців після скасування воєнного стану не нараховувати та не сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соцстрахування. Як несплата податку впливає на отримання «декретної» допомоги?

pregnant_11_08.png

Якщо підприємець приймає рішення використати надану державою можливість впродовж певного часу не сплачувати єдиний внесок, він повинен враховувати, що відповідні періоди роботи не будуть зараховані до страхового стажу для призначення пенсії в майбутньому. За законодавством до страхового стажу зараховуються тільки ті періоди діяльності, за які повністю сплачені страхові внески. Розмір щомісячного внеску не має бути меншим за встановлений законом мінімальний, тобто з 01.01.2022 – 1430 грн.
ФОП, який не сплатив єдиний соціальний внесок, не є застрахованою особою у місяці несплати.

Кадрові документи, що мають бути у ФОП-роботодавця

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (абзац 1 п. 1 ст. 25 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105-ХІV (редакції від 02.04.2022)).

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі (крім працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті) у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабміном, і не залежить від страхового стажу (абзац 1 п. 1 ст. 26 ЗУ № 1105-ХІV).

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (п. 2 ст. 26 ЗУ № 1105-ХІV).

Отже, у разі відсутності відрахування єдиного соцвнеску, ФОП втрачає право на отримання допомоги по вагітності та пологах у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу).

Зазначаємо, що листи ГУ Держпраці у Дніпропетровській області не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер і не повинні встановлювати нових правових норм.

За матеріалами ГУ Держпраці в Дніпропетровській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка по догляду за дитиною до 3 років: оформлення

Декретна відпустка до 3 років — право як матері, так і батька дитини. Чи відрізняється відпустка по догляду за дитиною до 3 років батькові від тої, що може надаватися матері дитини? Відповідь на це питання та алгоритм, за яким відпустка по догляду за дитиною до 3-х років на вашому підприємстві буде оформлена правильнота швидко — у статті.
62468

Відпустка по вагітності та пологах

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у практиці кадровика вимагає особливо ретельної підготовки документів. З усіх важливих питань стосовно оформлення декрету консультуємо у цьому матеріалі.
150499

Декретна відпустка, або Будьте обережні з термінологією

Декретна відпустка в Україні — одна із трудових гарантій, що передбачена законом. Декретна відпустка по вагітності та декретна відпустка по догляду за дитиною є часто застосовуваною на різних підприємствах, в установах та організаціях, однак на сьогодні лишається низка практичних питань щодо того як оформляється декретна відпустка найманого працівника. Скільки триває декретна відпустка? Як оплачується декретна відпустка? Чи можна продовжити декретну відпустку? Чи відрізняється декретна відпустка у військовий час?
47056

Тривалість щорічної основної відпустки після відпустки для догляду за дитиною

До кадровиків звернулась працівниця, яка щойно приступила до роботи після відпустки по догляду за дитиною, з проханням роз’яснити скільки невикористаних днів щорічної відпустки у неї залишилося до «декрету» і чому саме стільки? Щоб відповісти на ці запитання кадровик має знати, які саме періоди зараховують до стажу роботи, що дає право на отримання щорічної відпустки, та правильно розрахувати кількість днів невикористаної відпустки.
72173

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді