Чи отримає ФОП допомогу по вагітності і пологам, якщо не сплачує ЄСВ?

Через дію воєнного стану ФОП, які провадять діяльність за спрощеною та загальною системами оподаткування, займаються незалежною професійною діяльністю, а також членам фермерських господарств надали право тимчасово, у період з 01.03.2022 та впродовж 12 місяців після скасування воєнного стану не нараховувати та не сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соцстрахування. Як несплата податку впливає на отримання «декретної» допомоги?

pregnant_11_08.png

Якщо підприємець приймає рішення використати надану державою можливість впродовж певного часу не сплачувати єдиний внесок, він повинен враховувати, що відповідні періоди роботи не будуть зараховані до страхового стажу для призначення пенсії в майбутньому. За законодавством до страхового стажу зараховуються тільки ті періоди діяльності, за які повністю сплачені страхові внески. Розмір щомісячного внеску не має бути меншим за встановлений законом мінімальний, тобто з 01.01.2022 – 1430 грн.
ФОП, який не сплатив єдиний соціальний внесок, не є застрахованою особою у місяці несплати.

Кадрові документи, що мають бути у ФОП-роботодавця

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (абзац 1 п. 1 ст. 25 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 1105-ХІV (редакції від 02.04.2022)).

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі (крім працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті) у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабміном, і не залежить від страхового стажу (абзац 1 п. 1 ст. 26 ЗУ № 1105-ХІV).

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (п. 2 ст. 26 ЗУ № 1105-ХІV).

Отже, у разі відсутності відрахування єдиного соцвнеску, ФОП втрачає право на отримання допомоги по вагітності та пологах у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу).

Зазначаємо, що листи ГУ Держпраці у Дніпропетровській області не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер і не повинні встановлювати нових правових норм.

За матеріалами ГУ Держпраці в Дніпропетровській області

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про вихід на роботу у зв’язку із закінченням відпустки по догляду за дитиною до трьох років: зразок

Вихід працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлювати наказом роботодавця необов’язково, але іноді доцільно.
137484

Звільнення за власним бажанням під час відпустки для догляду за дитиною

Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
46238

Заява про переривання декретної відпустки

Заява про вихід з декретної відпустки — це офіційний документ, який працівниця подає роботодавцю для переривання декретної відпустки та повернення на роботу. Що має містити зразок заяви про вихід з декретної відпустки? Коли та ким подається зразок заяви про вихід з декретної відпустки достроково? Де знайти зразок заяви про переривання відпустки для догляду за дитиною? Відповіді на ці питання та зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки — у статті.
90999

Як «продовжити» декретну відпустку після відпустки для догляду за дитиною до 3-х років

Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР передбачає можливість оформити відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною після закінчення соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
50306

Зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки

Про вихід на роботу після закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка або особа, яка фактично доглядала дитину, повідомляє роботодавцю, зокрема у вигляді заяви про переривання декретної відпустки
37667

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді