В якому випадку керівник може встановити собі надбавки, доплати та премії

Теми:
НАЗК роз’яснило, як уникнути конфлікту інтересів

money_09_09.png

Заробітна плата складається:

  • з основної зарплати, як винагороди за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці— норм часу, виробітку, обслуговування, посадових обов’язків;
  • з додаткової зарплати, як винагороди за працю понад установлені норми, за трудові успіхи, винахідливість й особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).

Як урахувати антикорупційні обмеження в трудових відносинах

Додаткова зарплата, до якої належать й різні види стимулюючих виплат (премії, надбавки тощо), не є гарантованою. ЇЇ розмір, як і можливість отримати, зазвичай залежать від того, як керівник оцінює результати роботи працівника. Керівники органів, підприємств, закладів, установ та організацій приймають рішення про виплату додаткової заробітної плати усім працівникам. Найчастіше конфлікт інтересів виникає у керівника, який самостійно приймає рішення про виплату собі стимулюючих виплат — премій, надбавок тощо. НАЗК роз’яснило як запобігти та врегулювати конфлікт інтересів у питаннях оплати праці керівникам, що встановлюють собі надбавки, доплати та премії. Роз’яснення НАЗК «Щодо наявності/відсутності конфлікту інтересів під час реалізації повноважень з окремих питань оплати праці» від 13.06.2022 № 11 містить приклади випадків, коли у керівника, що приймає рішення встановити собі стимулюючі виплати, наявний або відсутній конфлікт інтересів, та інфографіку. Загальні роз’яснення поняття «конфлікт інтересів» та його складових, обов’язків особи у зв’язку з наявністю конфлікту інтересів НАЗК виклало у Методичних рекомендаціях щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції від 02.04.2021 № 5 (далі — Методичні рекомендації).

Як призначити уповноваженого чи створити підрозділ із запобігання корупції

Випадки, у яких є конфлікт інтересів у керівника, що приймає рішення встановити собі надбавки, доплати та премії:

  1. керівник самостійно приймає рішення встановити собі надбавки й доплати, оцінює свою роботу за певними критеріями, визначеними у них нормативно-правових актах, та встановлює їх конкретний розмір. Приватний (майновий) інтерес такого керівника полягає у заінтересованості отримати заробітну плату у більшому розмірі та впливає на об’єктивність і неупередженість прийнятих ним рішень. Отже, у керівника виникає конфлікт інтересів, який потребує врегулювання у встановленому Законом порядку. Обов’язки особи у зв’язку з наявністю конфлікту інтересів та правила вибору заходу зовнішнього врегулювання конфлікту інтересів розглянуто у розділі 3 та п. 5.2 розділу 5 Методичних рекомендацій.
  2. конфлікт інтересів виникає у випадку, коли особа подає пропозицію про розмір додаткових виплат, а безпосереднє рішення про встановлення стимулюючих виплат приймає керівник вищого рівня. Приватний інтерес у цьому випадку пов’язаний з можливістю впливу на зміст рішення керівника органу, підприємства, установи, організації.

Випадки, у яких відсутній конфлікт інтересів у керівника, що приймає рішення встановити собі надбавки, доплати:

  1. керівник погодив із суб’єктом призначення / керівником вищого рівня рішення виплатити собі стимулюючі виплати.

Щоби запобігти появі конфлікту інтересів, окремі нормативно-правові акти, які визначають порядок встановлення стимулюючих виплат, передбачають процедуру погодження відповідних виплат керівнику із суб’єктом призначення / керівником вищого рівня. У такому випадку рішення встановити додаткові виплати приймають в один із способів:

  • керівник приймає рішення встановити додаткові виплати за зверненням інших осіб;
  • перед тим, як прийняти рішення, керівник подає відповідні пропозиції на погодження іншій особі — суб’єкту призначення або керівникові вищого рівня.

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
40

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5715

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
906

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530029

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123808

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді