Коли працівник отримує допомогу по тимчасовій непрацездатності

Врахуйте настанови ФСС, щоб дотримати умов законодавства

doctor_06_06_2.png

У разі страхового випадку роботодавець зобов’язаний надавати та оплачувати, а працівник, як застрахована особа, має право отримати відповідний вид матеріального забезпечення, страхові виплати та соціальні послуги згідно із законом (п. 1 ч. 2 ст. 15, п. 2 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності

Допомогу по тимчасовій непрацездатності надають у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує працівникові, у якого настав страховий випадок, втрату заробітної плати (ч. 1 ст. 22 Закону № 1105).

Виданий у встановленому порядку листок непрацездатності — це підстава призначити допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах (ч. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Тимчасова непрацездатність особи відповідно до медичного висновку — це непрацездатність особи внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи, карантин тощо), яка має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування, реабілітації, інших заходів медичного характеру, та триває до відновлення працездатності або до закінчення причин, які унеможливлюють виконання роботи (абз. 4 п.  3 розд. I Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066).

Оплата лікарняного: професійні підказки на найпопулярніші запитання

Отже, роботодавець надає працівнику допомогу по тимчасовій непрацездатності на загальних підставах у випадку:

  • вороби або травми, яка наступає або триває у працівника під час, коли він згідно із графіком роботи підприємства або індивідуальним графіком роботи мав вийти на роботу;
  • трудові відносини не призупинені, працівник не перебуває у відпустці без збереження зарплати тощо;
  • підприємство працює — не перебуває у простої, не припинило свою діяльність і іншим працівникам нараховують заробітну плату (лист ФСС від 08.09.2022 № 1184-11-1).

Олена Петровська, 
експерт із кадрових питань, Київ

Intensyv_kadrovogo_obliku.png

ДЕТАЛЬНА ПРОГРАМА

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Чи враховується період навчання в страховий стаж для оплати лікарняного

Питання врахування періоду навчання в страховий стаж для нарахування лікарняних залишається актуальним серед студентів, учнів та молодих спеціалістів. Багато хто не знає чи входить до стажу навчання в інституті, тому важливо зрозуміти як це регулюється вітчизняним законодавством на сьогодні.
18534

Лікарняний сумісника: оплата та нарахування

Із 04.04.2025 змінились умови нарахування та оплати лікарняних сумісникам. Рекомендації експертів допоможуть уникнути помилок при оплаті тимчасової непрацездатності сумісників.
54360

Лікарняні у табелі

Тема лікарняних у табелі обліку робочого часу є важливою для правильного оформлення робочого часу та забезпечення законності в оформленні виплат працівникам, які тимчасово втратили працездатність. Якщо ви сумніваєтесь, яке позначення лікарняного в табелі робочого часу обрати чи маєте питання на кшталт «як в табелі позначається лікарняний» або «яким має бути відображення лікарняних в табелі обліку робочого часу» — читайте статтю.
49250

Електронні лікарняні

На сьогодні в Україні порядок оформлення лікарняного передбачає заповнення електронного реєстру лікарняних. Що таке е-лікарняний, як оплачується лікарняний? Як перевірити лікарняний та як відкрити лікарняний онлайн? Які терміни виплати лікарняних встановлює закон? Яким чином оформити листок непрацездатності по догляду за дитиною? Що робити якщо зіпсований листок непрацездатності? Коли соцстрах виплачує лікарняні та який передбачено термін виплати лікарняних за рахунок соцстраху? Відповіді та зразок заповнення листка непрацездатності — у статті
488770

Калькулятор календарних днів у періоді

У повсякденному житті часто виникає потреба точно обчислювати кількість календарних днів між двома датами. Це може бути необхідно для різних цілей, таких як обчислення відпустки, визначення терміну виконання робіт, підрахунок пенсійних виплат, фінансових зобов'язань тощо. Калькулятор календарних днів у періоді значно полегшує цей процес і дозволяє отримати точний результат без помилок.
6562

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді