Кожен має право на працю, зокрема можливість заробляти собі на життя працею, яку вільно обирає або на яку вільно погоджується (ст. 43 Конституції України).
Номенклатура відділу кадрів на 2023 рік
Щоб реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці, працівник може укладати трудовий договір на одному чи одночасно кількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому угодою сторін можуть встановлювати строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін, зокрема матеріальна, умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, зокрема дострокового (ст. 21 КЗпП). Сферу застосування контракту визначають закони України.
Порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників регулюють:
- постанова КМУ від 19 березня 1994 року № 170 «Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору» (далі –– Постанова № 170);
- наказ Міністерства праці України від 15 квітня 1994 року № 23 «Про затвердження Типової форми контракту з працівником», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 1994 року за N 84/293.
Згідно п. 24 Постанови 170 за два місяці до закінчення строку чинності Контракт може бути подовжений чи укладений на новий строк за угодою сторін за два місяці до закінчення строку його чинності (п. 24 Постанови № 170).
Узагальнимо: працівник має право звернутися до роботодавця, щоб подовжити дію контракту, але строк його дії подовжать лише за угодою сторін.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління
Державної служби України з питань праці