Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразок

Контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки та відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, можуть встановлюватися угодою сторін.

Підстави застосування контракту

Від звичайного трудового договору контракт відрізняється тим, що він завжди має строковий характер, укладається в письмовій формі, але найсуттєвіша відмінність полягає у тому, що в контракті можуть встановлюватися додаткові (окрім передбачених законодавством) підстави для його розірвання.

Переваги контракту полягають у тому, що він дає змогу максимально індивідуалізувати конкретну угоду про працю, детально регламентувати права та обов’язки сторін, їх відповідальність, режим праці та відпочинку, соціально-побутові умови, форму й розмір винагороди за роботу та умови її виплати, інші додаткові умови.

Але не все так просто. Сфера застосування контракту визначається законами України (частина третя ст. 21 КЗпП).

Якщо можливості укладання контракту не передбачено певним законом України, роботодавець і працівник не вправі укладати контракт, хоча б і за повної згоди сторін.

Можна виділити дві групи працівників, з якими укладають контракт:

 • ті, з якими контракт укладають обов’язково;
 • ті, з якими дозволяється укладати контракт.

З першою групою працівників укладення контракту є обов’язковим (імперативна норма Закону). Укладення трудового договору іншої форми з такою категорією працівників не допускається.

Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразок Дізнайтеся, як скасувати контракти, укладені без законних підстав

У другому випадку (коли норма закону є диспозитивною) форма трудового договору визначається (обирається) при прийнятті на роботу. Зміна форми трудового договору у подальшому дозволяється лише за погодженням сторін.

У разі запровадження контрактної форми трудового договору з раніше прийнятими працівниками (які належать до першої категорії працівників — тих, з ким контракт укладається обов’язково) роботодавець повинен видати наказ про зміну істотних умов праці і ознайомити з ним відповідних працівників за два місяці до запровадження контрактної форми трудового договору (відповідно до вимог ст. 32 КЗпП).

Працівники, які відмовилися укладати контракт, підлягають звільненню за пунктом 6 статті 36 КЗпП.

Порядок укладення контракту

Визначившись з наявністю правової підстави для застосування контрактної форми трудового договору, розглянемо порядок його укладення.

Порядок укладення контрактів при прийнятті на роботу працівників (крім керівників підприємств державної форми власності) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої приналежності, а також до громадян визначено Положенням про порядок укладання контрактів при прийнятті (найманні) на роботу працівників, затвердженим постановою КМУ від 19.03.1994 № 170 (далі — Положення № 170).

Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразокЧитайте також: Контракт з директором ТОВ: чи потрібно укладати

Так, відповідно до пунктів 7-9 Положення № 170, контракт:

 • укладається у письмовій формі;
 • підписується роботодавцем та працівником;
 • оформляється у двох примірниках (що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної із сторін контракту);
 • набуває чинності з моменту його підписання або з дати, визначеної сторонами у контракті;
 • може бути змінений за згодою сторін, складеною у письмовій формі;
 • є підставою для видання наказу (розпорядження) про прийняття працівника на роботу з дня, встановленого у контракті за угодою сторін.

Зміст контракту

Контракт, як особлива форма трудового договору, є підставою для виникнення трудових відносин між працівником і роботодавцем.

Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразок Дізнайтеся, чи може бути укладено контракт з особою, яка досягла пенсійного віку

У контракті згідно з пунктами 10-20 Положення № 170 передбачаються:

 • обсяги пропонованої роботи;
 • вимоги до якості і строків її виконання;
 • строк дії контракту;
 • права, обов’язки сторін;
 • відповідальність сторін;
 • умови оплати й організації праці;
 • режим робочого часу і часу відпочинку;
 • підстави припинення та розірвання контракту (у т. ч. додаткові, крім встановлених законодавством);
 • соціально-побутові та інші умови, необхідні для виконання взятих на себе сторонами зобов’язань, з урахуванням специфіки роботи, професійних особливостей та фінансових можливостей підприємства, установи, організації чи роботодавця.

Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразокЧитайте також: Переукладення та продовження трудового контракту

У контракті також можуть бути зафіксовані:

 • особливі умови праці по окремих професіях і видах робіт, з урахуванням їх специфіки, професійних особливостей (у межах норм, що не суперечать законодавству);
 • додаткові пільги, гарантії та компенсації, не встановлені законодавством, що забезпечуються за рахунок коштів роботодавця;
 • умови, гарантії та компенсації переїзду (якщо умови контракту передбачають переїзд працівника на роботу в іншу місцевість) та умови забезпечення працівника (а в разі необхідності і членів його сім’ї) житловою площею або оплату витрат за оренду житлового приміщення чи користування готелем;
 • умови виплати певної компенсації у разі, якщо для службових поїздок працівник використовуватиме власний автомобіль;
 • інші умови організації праці, необхідні для виконання зобов’язань, взятих на себе сторонами.

Типову форму контракту з працівником затверджено наказом Мінпраці від 15.04.1994 № 23.

Зразок контракту про прийняття на роботу

Контракт про прийняття на роботу: нюанси укладення та зразок

Скачати


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді