Підстави припинення трудового контракту визначаються законодавством та угодою сторін (частина третя ст. 21 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).
Порядок розірвання контракту з працівником визначено розділом IV Положення про порядок укладання контрактів при прийняття (найманні) на роботу працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 № 170, та детально має бути врегульовано у контракті.
Так, контракт припиняється:
- після закінчення строку його дії;
- за згодою сторін;
- з ініціативи роботодавця;
- з ініціативи працівника;
- з інших підстав, передбачених законодавством;
- з додаткових підстав, передбачених контрактом.
Припинення трудового контракту з ініціативи роботодавця та з ініціативи працівника
Припинення трудового контракту з ініціативи роботодавця | Припинення трудового контракту з ініціативи працівника |
з підстав, передбачених чинним законодавством (зокрема, з підстав, визначених ст. 40, 41 КЗпП); з підстав, установлених у контракті, але не передбачених чинним законодавством (звільнення провадиться за п. 8 статті 36 КЗпП) | у разі хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за контрактом; у разі порушення роботодавцем законодавства про працю; у разі невиконання чи неналежного виконання роботодавцем зобов’язань, передбачених контрактом; з інших поважних причин, визначених статтею 38 КЗпП |
Отже, якщо контракт не продовжено або не переукладено на новий строк, то після закінчення строку його дії він підлягає припиненню.
У цьому разі працівник кадрової служби має подбати про вчасне видання наказу про звільнення працівника, ознайомлення працівника з наказом та видачу трудової книжки у день звільнення, а бухгалтерія — про належний розрахунок з працівником.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"