ВР 04.03.2021 року ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання», який набув чинності 27.04.2021 року. Цим законом внесена низка змін до законодавчих актів, згідно з якими органи місцевого самоврядування позбавляються повноважень щодо здійснення перевірок з праці.
Відтепер, відповідно до частини другої ст. 259 КЗпП та частини другої статті 17 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування можуть:
- проводити перевірки, які не належать до заходів державного нагляду (контролю), лише на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад;
- ініціювати проведення перевірок у зазначених сферах відповідними державними органами (відповідно до змін ч. 3 ст. 18 та ст. 34 цього ж закону);
- позбавляються функцій накладення штрафних санкцій при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про працю;
- позбавляються права складати протоколи про адмінпорушення за частинами 1-4 статті 41 КУАП (п. 2 ч. 1 ст. 255 КУАП ).
Відбулися зміни до ст. 188-6 КУАП, а також уточнили, що адмінштраф до посадових осіб буде застосовуватись:
- якщо вони не виконають законні вимоги посадових осіб Держпраці чи його територіальних органів щодо усунення порушень законодавства про працю, зайнятість населення та загальнообов’язкове державне соцстрахування,
- якщо вони не допустять посадових осіб Держпраці чи його територіальних органів до здійснення заходів держнагляду (контролю).
У статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дається визначення терміну «створення перешкод» органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю), а саме – невиконання законних вимог посадових осіб органу державного нагляду (контролю) або недопущення посадових осіб цього органу до здійснення заходів державного нагляду (контролю), підстави яких визначені законом.
Обов’язки суб’єкта господарювання, визначені у статті 11 Закону, відповідно доповнені новою вимогою, а саме – не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю) за умови, що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.
Внесені зміни й до частини 1 ст. 6 Закону, де підставами для здійснення позапланових заходів є звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачене законом.
За матеріалами ГУ Держпраці в Запорізькій області
За правильними відповідями ми зарахуємо частину курсів, і програма скоротиться
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір