Делегування повноважень сільських, селищних, міських голів керівникам виконавчих органів рад: правомірно чи ні

Голова ради одноосібно виконує кадрові повноваження

НАДС роз’яснило, чи можуть сільські, селищні, міські голови делегувати повноваження керівникам виконавчих органів рад

Виключно голова ради вносить на розгляд депутатського корпусу пропозиції про структуру виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів. А також здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, призначає та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України «Про культуру» (п. 6, 7, 10 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР; далі — Закон № 280).

Як приймати на роботу в ОМС

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в ОМС регулює Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі — Закон № 2493).

Відповідно до Закону № 2493 сільські, селищні, міські голови:

  • на час відсутності (відпустки) посадових осіб ОМС (крім виборних посад) для виконання їх повноважень можуть приймати на службу осіб за строковим трудовим договором (контрактом);
  • присвоюють ранги, які відповідають посадам третьої — сьомої категорій;
  • затверджують кадровий резерв для зайняття посад і просування по службі;
  • приймають рішення відповідно до висновку атестації комісії про визнання посадової особи атестованою; призначення протягом року повторного атестування (за згодою посадової особи); зарахування посадової особи до кадрового резерву або призначення її на вищу посаду; переведення посадової особи на іншу посаду, що відповідає її кваліфікації, або звільнення із займаної посади;
  • приймають рішення про продовження строку перебування на службі в ОМС осіб, які досягли 65-рчного віку;
  • припиняють службу посадових осіб місцевого самоврядування у порядку, визначеному законом.

Також сільський, селищний, міський голова забезпечує проходження служби посадовими особами місцевого самоврядування. Для виконання своїх повноважень голова ради видає розпорядження (п. 20 ч. 4 ст. 42 Закону № 280).

Відділи, управління та інші виконавчі органи ради — підзвітні і підконтрольні раді, яка їх утворила та підпорядковані її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради. Керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначає на посаду і звільняє з посади голова ради одноособово, а у випадках, передбачених законом, — за погодженням з відповідними органами виконавчої влади (ст. 54 Закону № 280).

Отже, закон не передбачає делегування кадрових повноважень сільського, селищного, міського голови керівникам відділів, управлінь та інших виконавчих органів на підставі рішення сільської, селищної, міської ради або розпорядження голови цієї ради.

Відповідне роз’яснення «Щодо делегування повноважень сільського, селищного, міського голови керівникам виконавчих органів рад» від 06.05.2021 № 133-р/з надало НАДС.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами НАДС


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
71

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5927

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
994

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530381

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123950

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді