Незадекларована праця зачіпає інтереси всіх учасників ринку і цілого ряду державних органів.
Відповідальність у сфері праці
Тому, на початку року Держпраці разом із представниками Мінрозвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Мінсоцполітики, МОН, Нацполіції, ДПС, ПФУ, соціальних партнерів та представника Уповноваженого ВР з прав людини було прийнято рішення щодо спільної організації та координації зусиль у боротьбі з незадекларованою працею. Майданчиком для такої роботи стала робоча група Держпраці, до якої залучені представники всіх зацікавлених органів, а також представники роботодавців та працівників.
Результатом спільної роботи став Національний план спільних дій щодо зниження рівня незадекларованої праці на 2021 рік. Особливістю цього плану:
- формування на рівні регіонів;
- оформлення у єдиний документ на рівні країни.
До цієї роботи залучено понад 500 працівників державних органів, у тому числі органів Держпраці.
Як проходять перевірки з праці під час карантину
З 2020 року Держпраці запровадила активне застосування ризикоорієнтованого підходу у всіх напрямах роботи, у тому числі з питань виявлення незадекларованої праці. Національним планом передбачається організація роботи в ризикових сферах господарювання у такі два етапи:
- інформаційний;
- інспекційний.
У першому етапі планується проведення широкомасштабної інформаційної кампанії про ризики і наслідки незадекларованої праці, а також про процедури оформлення трудових відносин та інші вимоги законодавства про працю та охорону праці.
Інспекційна кампанія (другий етап) почнеться після інформаційної і буде спрямована на тих роботодавців, які використовують найману працю, але трудові договори не укладають, не сплачують податки та ЄСВ.
На обох етапах до заходів Держпраці в межах повноважень долучатимуть представників інших зацікавлених державних органів.
За матеріалами Держпраці