Розмір мінімальної зарплати і посадового окладу не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму: рішення Конституційного суду

Суд визнав частину 6 статті 6 Закону України «Про оплату праці» та частину 6 статті 96 КЗпП конституційними

Розмір мінімальної зарплати і посадового окладу не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму: рішення Конституційного суду

Конституційний суд (КС) ухвалив рішення у справі за конституційним поданням 47 народних депутатів України про відповідність Конституції України частини 6 статті 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, частини 6 статті 96 КЗпП в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6 грудня 2016 року № 1774-VIII (про мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) від 15.07.2021 № 2-р/2021 у справі № 1-157/2019 (3593/19).

Автори клопотання стверджували, що прожитковий мінімум не можна використовувати, щоби встановити мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку). Народні депутати наголошували, що прожитковий мінімум є лише соціальною гарантією того, що мінімальна зарплата не буде встановлена нижче рівня величини, достатньої «для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження її здоров'я, набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості». А з початком дії Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі — Закон № 1774) мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) встановлюватимуть на підставі величини, меншої в грошовому вираженні, ніж та, яку використовували, щоби обчислити посадові оклади до змін.

Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

КС дійшов висновку, що «заробітна плата, не нижча від визначеної законом (мінімальна заробітна плата)», «прожитковий мінімум» та «мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка)» не тотожні явища, а повноваження визначати або встановлювати їх грошовий розмір мають різні держоргани — ВР і КМУ.

Суд визначив, що мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка):

  • не різновид державних соціальних гарантій;
  • основа для диференціації розмірів заробітної плати, яку функційно застосовують під час формування тарифної системи оплати праці.

КС зазначив, що сукупність законодавчих норм гарантує дотримання вимог частини 4 статті 43 Конституції України навіть у випадку, коли КМУ встановлює мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) у розмірі, меншому за розмір мінімальної зарплати.

Система оплати праці на підприємстві

КС повідомив, що мінімальний розміром виплат, який має отримувати кожен як основне джерело існування для гарантування реалізації конституційного права на достатній життєвий рівень, є прожитковий мінімум, розмір якого з урахуванням його суті та призначення визначає ВР у відповідному законі.

Як скласти і затвердити штатний розпис

Аби виконати приписи Конституції та законів України, КМУ зобов'язаний встановлювати такий розмір мінімального посадового окладу (тарифної ставки), щоб його використання у тарифній системі оплати праці не лише забезпечило достатній життєвий рівень для того, хто працює, а й заохочувало працівника покращувати умови життя для себе і своєї сім'ї.

Рішення Конституційного суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржене.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
44

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5726

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
907

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530045

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123820

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді