Коли та як вводити погодинну оплату праці?

Мінімальний розмір оплати за годину роботи становить 40 грн 46 коп.

image78

Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

Оплачувати працю можна за різними системами: погодинною, відрядною тощо (Кодекс законів про працю України, ст. 97).

Підприємство самостійно визначає в колективному договорі такі аспекти:

  • форми та системи оплати праці;
  • норми праці;
  • розцінки, тарифні сітки, ставки;
  • схеми посадових окладів;
  • умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат.

Якщо ж колективного договору немає, то усі ці питання слід погодити з представником профспілки або іншим уповноваженим на представництво органом.

Тим часом законодавство встановлює мінімальний розмір оплати праці — і у місячному розмірі, і в погодинному розмірі (згідно зі ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023» це 6700 грн та 40,46 грн відповідно).

 

Найчастіше говорять про мінімальну оплату праці за місяць. Тим часом випадки, в яких застосовується мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі, регламентує Постанова Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 р. №330 «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі». Це такі ситуації: 

  • встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими уповноваженими органами погодинної оплати із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
  • використання найманої праці з погодинною оплатою фізичними особами;
  • ухвалення урядом рішення про встановлення погодинної оплати праці (в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету).

При цьому підвищення мінімальної погодинної оплати не може слугувати підставою для збільшення нормованих завдань на годину праці.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5484

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41159

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19207

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96913

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26037

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді