Коли та як вводити погодинну оплату праці?

Мінімальний розмір оплати за годину роботи становить 40 грн 46 коп.

image43

Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

Оплачувати працю можна за різними системами: погодинною, відрядною тощо (Кодекс законів про працю України, ст. 97).

Підприємство самостійно визначає в колективному договорі такі аспекти:

  • форми та системи оплати праці;
  • норми праці;
  • розцінки, тарифні сітки, ставки;
  • схеми посадових окладів;
  • умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат.

Якщо ж колективного договору немає, то усі ці питання слід погодити з представником профспілки або іншим уповноваженим на представництво органом.

Тим часом законодавство встановлює мінімальний розмір оплати праці — і у місячному розмірі, і в погодинному розмірі (згідно зі ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023» це 6700 грн та 40,46 грн відповідно).

 

Найчастіше говорять про мінімальну оплату праці за місяць. Тим часом випадки, в яких застосовується мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі, регламентує Постанова Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 р. №330 «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі». Це такі ситуації: 

  • встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими уповноваженими органами погодинної оплати із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;
  • використання найманої праці з погодинною оплатою фізичними особами;
  • ухвалення урядом рішення про встановлення погодинної оплати праці (в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету).

При цьому підвищення мінімальної погодинної оплати не може слугувати підставою для збільшення нормованих завдань на годину праці.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Особовий листок з обліку кадрів: порядок та зразок заповнення

Особовий листок по обліку кадрів — обов’язкова складова особової справи працівника. Зразок заповнення особового листка з обліку кадрів не має затвердженої законом типової форми. Саме тому у кадровиків виникають питання: що таке особовий листок з обліку кадрів, який бланк доповнення до особового листка з обліку кадрів, хто заповнює особовий листок з обліку кадрів. Щоб не витрачати час, скористайтеся бланком та зразком заповнення.
272950

Перенесення відпустки: коли можливо

Щорічні відпустки надають за графіками. Проте за певних обставин допустимо змінити термін надання відпустки. Чи можна з ініціативи роботодавця перенести щорічну відпустку працівника на інший період? Як надати чорнобильську відпустку за минулі роки? Чи можливе перенесення щорічної відпустки за ініціативою працівника? Які особливості перенесення святкового дня під час відпустки? Відповіді на питання та все про порядок перенесення відпустки — у статті.
37530

Особова картка П-2: як вести

Особова картка — основний обліковий документ працівника. Роботодавець обліковує особовий склад підприємства за допомогою картотеки особових карток.
197013

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді