Аби захистити держслужбовця від безпідставного припинення відносин державної служби, у попереджені про звільнення необхідно зазначити підстави невідповідності працівника посаді, ким саме та яким чином встановлена така невідповідність займаній посаді та в чому вона полягає. Рішення про невідповідність займаній посаді незалежно від форми його оформлення повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на нього. Відповідне рішення містить постанова ВС «Про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу» від 10.06.2021 у справі № 817/892/18.
Обставини справи
Працівника призначили на посаду з випробувальним терміном 6 міс. Попередили про звільнення у зв’язку із встановленою невідповідністю займаній посаді протягом строку випробування та звільнили на підставі пункту 2 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.
Держслужбовець звернувся до суду аби визнати наказ про звільнення протиправним, поновитись на посаді та стягнути з роботодавця середній заробіток за час вимушеного прогулу.
ВС підтримав рішення судів попередніх інстанцій та зазначив, що для висновку про невідповідність займаній посаді повинні бути достатні фактичні підстави, які свідчитимуть наскільки обґрунтованими є висновки суб’єкта призначення. Незважаючи на право суб’єкта призначення самостійно визначати чи відповідає працівник посаді, на яку його призначено, чи ні, у суб’єкта призначення існує обов’язок дотримати процедуру призначення та звільнення особи з посади.
Звільнення за результатами випробування
Для захисту держслужбовця від безпідставного звільнення суд з’ясовуватиме такі обставини:
- коли працівник не справляється з дорученою йому роботою чи обов’язками;
- як роботодавець фіксує сам факт того, що працівник не впорався зі своїми посадовими обов’язками або неналежним чином поставився до них саме в результаті недостатності своєї кваліфікації;
- як роботодавець визначив конкретні претензії;
- як працівник письмово пояснив причини допущених ним порушень.
експерт Експертус Кадри