Мінекономіки розробило новий профстандарт фахівця з публічних закупівель
Професійні стандарти в кадровій роботі
Мінсоцполітики затвердило попередню редакцію профстандарту фахівця з публічних закупівель наказом від 18.02.2019 № 234. Наступного разу його планували переглядати у лютому 2022 року. Тож 19 червня 2023 р. Мінекономіки прилюднило на своєму сайті проєкт документу.
Фахівець з публічних закупівель планує та організує закупівлі товарів, робіт та послуг. Він дієпрозоро й ефективно, запобігає проявам корупції, розвиває добросовісну конкуренцію, розуміє аспекти участі та контролю в закупівлях відповідно до законодавства та підзаконних актів у сфері публічних закупівель.
Згідно з Національним класифікатором України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (КП) назва професії «Фахівець з публічних закупівель» (код КП 2419.2) належить до професіоналів у сфері маркетингу, ефективності господарської діяльності, раціоналізації виробництва, інтелектуальної власності та інноваційної діяльності.
За потреби використовують типові назви посад:
- провідний (фахівець) спеціаліст з публічних закупівель;
- головний (фахівець) спеціаліст з публічних закупівель;
- менеджер (фахівець) з публічних закупівель.
Оновлена редакція передбачає Рівень професійної кваліфікацію фахівця згідно з Національною рамкою кваліфікацій (НРК):
- базового та середнього рівня – 6 рівень НРК;
- просунутого та експертного рівня – 7 рівень НРК.
Професійну кваліфікацію особи на 6 рівні НРК підтверджує диплом бакалавра, на 7 рівні НРК – диплом магістра.
Також профстандарт містить:
- інформацію про здобуття професійної кваліфікації та професійний розвиток фахівця;
- абревіатури та скорочення компетентностей та їх умовні позначення, які за потреби можна замінити на Перелік трудових функцій, професійних компетентностей за трудовою дією або групою трудових дій, що входять до них;
- опис трудових функцій длябазового, середнього, просунутого та експертного рівня кваліфікації фахівця;
- розподіл трудових функцій та компетентностей за рівнями професійної кваліфікації.
Після того, як новий профстандарт затвердять, до нього додадуть:
- відомості про розроблення та затвердження професійного стандарту: повне найменування розробника професійного стандарту, — Міністерство економіки України; назву та реквізити документа, яким профстандарт затвердять, реквізити висновку про дотримання вимог Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів, затвердженого постановою КМУ від 31.05.2017 № 373;
- дату внесення профстандарту до Реєстру;
- рекомендовану дату його перегляду.
Профстандарт фахівця з публічних закупівель, затверджений наказом Мінсоцполітики від 18.02.2019 № 234, втратить чинність.
Нагадаємо, що 17 червня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування національної системи кваліфікацій» від 01.04.2022 № 2179-ІХ (далі — Закон № 2179).
Закон № 2179 увів у КЗпП термін «професійний стандарт» (ст. 4-2 КЗпП) та визначив пріоритет професійних стандартів над кваліфікаційними характеристиками. Роботодавці відноситимуть виконувані роботи до певних тарифних розрядів і присвоюватимуть кваліфікаційні розряди робітникам згідно з професійними стандартами за погодженням із профспілкою (ст. 96 КЗпП, ст. 6 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР).
Олена Петровська
За матеріалами Мінекономіки