Верховна Рада підтримала законопроект про дерегуляцію трудових відносин

Умови строкових трудових договорів та випробувальний строк зазнають змін

Верховна Рада підтримала законопроект про дерегуляцію трудових відносин

21 вересня 2021 року Верховна Рада прийняла за основу проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин» від 16.04.2021 № 5388 (далі — законопроект № 5388).

Трудовий договір: визначаємо строк і форму

Автори законопроекту № 5388 пропонують спростити процедуру, за якою укладатимуть строкові трудові договори та проходитимуть випробування при прийнятті на роботу, оптимізувати порядок надання роботодавцем інформації працівникові про умови трудового договору та виключити необхідність погоджувати припинення трудових відносин у ряді випадків з представниками профспілок. Відповідних змін зазнають КЗпП, Закони України «Про охорону праці», «Про відпустки», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

Як встановити випробування при прийнятті на роботу

Працівник та роботодавець зможуть передбачити додаткові, порівняно з діючим законодавством, умови трудового договору — права, обов’язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення та організації праці, умови припинення договору, в т. ч. дострокового.

Трудовий договір укладатимуть на невизначений строк, або на визначений строк, не більше ніж 5 років.

КЗпП доповнять статтею з вичерпним переліком підстав щоби укласти строковий трудовий договір та особливостями його припинення.

Випробування не встановлюватимуть при укладення трудового договору:

  • з особою, яка не досягла 18 років;
  • з вагітною жінкою;
  • строком до 12 місяців;
  • з особою з інвалідністю, направленою на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
  • в інших випадках, передбачених законом.

Перелік підстав припинити трудовий договір доповнять новим пунктом — додаткові підстави, передбачені контрактом або строковим трудовим договором, укладеним у письмовій формі (п. 8 ст. 36 КЗпП).

Підстави звільнення працівника з ініціативи власника доповнять — у зв’язку з припиненням повноважень посадових осіб юридичних осіб, що діють на основі приватної власності (ст. 40 КЗпП).

Трудовий договір, укладений на визначений строк повторно (2 і більше разів), в якому перерва між звільненням та прийняттям на роботу працівника становить менше 2 тижнів, вважатимуть продовженим на невизначений строк, крім випадків, передбачених пунктами 1 - 11 частини 1 статті 231 КЗпП.

Трудові відносини, продовжені для завершення виконання роботи, визначеної строковим трудовим договором, не вважатимуть продовженням дії трудового договору на невизначений строк.

З КЗпП виключать статті 43 та 43-1, які регулюють питання отримання попередньої згоди профспілки при розірванні трудового договору з ініціативи роботодавця.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами ВР

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5405

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
810

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529483

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123531

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
345

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді