Уникнення гендерної дискримінації: рекомендації для роботодавців

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
БПД надає детальне роз'яснення

Як роботодавцю уникнути появи гендерної дискримінації на підприємстві

Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом (ст. 24 Конституції). Норма, яка проголошує рівність всіх громадян (як чоловіків, так і жінок), підсилюється конституційним положенням, згідно з яким виключаються привілеї чи обмеження за ознакою статі.

Пряма дискримінація – ситуація, за якої з особою та/або групою осіб за їх певними ознаками поводяться менш прихильно, ніж з іншою особою та/або групою осіб в аналогічній ситуації, крім випадків, коли таке поводження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними;

Ознаки прямої дискримінації:

  • до особи ставляться у менш сприятливий спосіб;
  • у порівнянні з тим, як ставилися чи могли б ставитися до інших осіб у подібній ситуації.

Несприятливе ставлення має значення для встановлення факту дискримінації, якщо воно несприятливе для однієї особи порівняно з іншою особою, що перебуває в аналогічній ситуації.

Чи відповідатиме роботодавець за дискримінацію в оголошенні про вакансію

Непряма дискримінація – ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними;

Ознаки непрямої дискримінації:

  • нейтральне правило, норма прав, критерій чи практика,
  • що впливає на групу осіб, які мають «захищену ознаку», значно більше,
  • ніж на інших осіб в аналогічній ситуації.

У справах про дискримінацію позивач зобов’язаний навести фактичні дані, які підтверджують факт дискримінації. У разі наведення таких даних доведення їх відсутності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 81 ЦПК).

У позові про дискримінацію не обов’язково наводити всі докази дискримінаційних дій, які зазвичай відсутні, або до яких позивачка не має доступу, достатньо лише навести факти та обґрунтувати, в чому саме полягали дискримінаційні дії відповідача, а також, яка дискримінація відбулась – пряма чи непряма.

Кадрові документи за новим ДСТУ

Заборона дискримінації в Законодавстві

Закон

«Про рекламу»

Забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії зазначати:

  • обмеження щодо віку кандидатів,
  • пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі,
  • висувати вимоги, що надають перевагу одній із статей,
  • вимагати надання відомостей про особисте життя від осіб, які працевлаштовуються.

Закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків»

Стаття 17 Закону передбачає забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у праці та одержанні винагороди за неї.

Жінкам і чоловікам забезпечуються рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці.

Роботодавець зобов’язаний:

  • створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
  • забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками;
  • здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці.

Алгоритм дій у разі, якщо роботодавець вчиняє дискримінацію за ознакою гендерної рівності.

В залежності від бажання та позиції клієнта можна подавати позов про визнання дій працедавця дискримінаційними, а також висувати позовну вимогу про прийняття на роботу чи відшкодування шкоди, завданої дискримінаційними діями.

Для належного обґрунтування позовної заяви зберіть докази, які підтверджують звернення чоловіка чи жінки до роботодавця та відповідність їх кваліфікації і досвіду пропонованій роботі:

  • вимоги до вакансії, не подані працедавцем до центру зайнятості,
  • скерування центру зайнятості,
  • диплом,
  • трудова книжка,
  • корінець-відмова працедавця із вказаною причиною відмови у прийнятті на роботу
  • запрошення на співбесіду,
  • переписка електронною поштою,
  • вимоги до посади в оголошенні тощо.

За матеріалами БПД

додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Аналіз судової практики у трудових спорах

У сфері трудових правовідносин судова практика відіграє важливу роль для формування стабільного правозастосування, захисту прав працівників і роботодавців, а також для тлумачення норм трудового законодавства. В умовах постійного оновлення правової бази України актуальним є ґрунтовний аналіз судової практики у трудових спорах. Яка практика розгляду судами трудових спорів — читайте у статті.
65

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538231

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67819

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
299

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
509

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді