ВІЛ/СНІД: права та обов'язки людей з позитивним статусом

Кримінальний кодекс передбачає відповідальність за зараження інших осіб

ВІЛ/СНІД: права та обов'язки людей з позитивним статусомЗаконодавство гарантує ВІЛ-позитивним громадянам:

  • право на життя;
  • право на охорону здоров’я;
  • право на медичну допомогу;
  • право на інформацію про стан свого здоров’я;
  • право на психологічну, соціальну та правову підтримки та інформування про такі послуги;
  • доступ до якісної медичної допомоги;
  • відшкодування шкоди, пов’язаної з обмеженням їхніх прав унаслідок розголошення чи розкриття інформації про їх позитивний ВІЛ-статус; 
  • безоплатне забезпечення антиретровірусними препаратами та лікарськими засобами для лікування опортуністичних інфекцій (у затвердженому порядку);

Такі права закріплені в Законі «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» та в Цивільному кодексі.

Лікарняні під час воєнного стану: відповідаємо на питання

Громадяни мають право на отримання послуг без розкриття ВІЛ-статусу. Інформація щодо результатів тестування на ВІЛ становить лікарську таємницю та є конфіденційною. Винятки можливі лише, коли йдеться про осіб, що:

  • не досягли 14 років;
  • визнані недієздатними;
  • позбавлені батьківського піклування та перебувають під опікою у дитячих чи навчальних закладах з повним державним утриманням. 

В таких ситуаціях дозволено повідомляти про ВІЛ-статус особи її батькам чи законним представникам. Відповідно, батьки та законні представники в такому разі також мають забезпечити збереження умов конфіденційності. 

Крім того, передача інформації може відбуватися у зв’язку з лікуванням (повідомляють інших медичних працівників).

Що до батьків ВІЛ-позитивних дітей, то вони мають право на: 

  • спільне перебування у стаціонарі з дітьми до 14 років; 
  • одержання додаткової щорічної відпустки тривалістю 10 днів (до досягнення дітьми 18 років).

Законодавство забороняє будь-яку форму дискримінації через ВІЛ-позитивний статус особи, тож будь-які неправомірні дії можна оскаржити в суді.

Водночас люди з ВІЛ мають особливі обов'язки:

  • вживання заходів для запобігання поширенню ВІЛ; 
  • повідомлення попередніх партнерів про можливість зараження; 
  • відмова від донорства крові та інших біологічних рідин чи тканин;

Кримінальний кодекс (ст. 130) передбачає відповідальність:

  1. до 3 років позбавлення волі — за свідоме наражання іншої особи на небезпеку заразитися ВІЛ (чи іншою невиліковною інфекційною хворобою, небезпечною для життя);
  2. до 5 років позбавлення волі — за зараження іншої особи ВІЛ (чи іншою невиліковною інфекційною хворобою, небезпечною для життя) особою, що знала про свій ВІЛ-статус;
  3. до 10 років позбавлення волі — за умисне зараження іншої особи ВІЛ (чи іншою невиліковною інфекційною хворобою, небезпечною для життя).

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5252

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
763

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529128

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123368

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
321

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді