Робота за сумісництвом: обмеження

Пояснюємо, що змінилось у законодавстві після запровадження воєнного стану

Робота за сумісництвом: обмеження

Право працівників укладати трудові договори на одному або одночасно на декількох підприємствах закріплене Кодексом законів про працю України (ст. 21).

Робота за сумісництвом

Закон України «Про оплату праці» дає таке визначення:

Сумісництво — це виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві.

Наразі Кабінет Міністрів визнав такими, що втратили чинність, нормативні акти, які накладали обмеження на роботу за сумісництвом, а саме:

  • постанова КМУ від 3 квітня 1993 року № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій»;
  • постанова КМУ від 4 березня 2015 р. № 81 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції»;
  • наказ Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства фінансів України від 28 червня 1993 року № 43 «Про затвердження Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій».

Скасовані обмеження, зокрема, стосувалися тривалості робочого часу за сумісництвом.

Крім того, з КЗпП (ст. 102-1) виключили пункт щодо визначення урядом умов роботи за сумісництвом для працівників державних підприємств.

Водночас Закон України «Про запобігання корупції» закріплює обмеження для окремих категорій працівників. Під час воєнного стану застосування таких обмежень стосується лише окремих категорій осіб за одночасного дотримання таких умов:

  • заборона працювати за сумісництвом та/або займатись підприємництвом;
  • не поширюється лише на державних службовців категорій «Б» та «В» та посадових осіб місцевого самоврядування, посади яких віднесені до четвертої – сьомої категорій;
  • вказані особи перебувають у відпустці без збереження заробітної плати або у простої (п.п. 4.3 п. 4 Роз’яснень);
  • дозволяється отримувати дохід лише від юридичних осіб приватного права або фізосіб-підприємців, стосовно яких відповідні державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності;
  • іншу оплачувану чи підприємницьку діяльність слід припинити протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки.

Проте слід пам'ятати, що КЗпП дозволяє встановлювати окремі обмеження для роботи за сумісництвом (наприклад, з огляду на умови чи специфіку праці). В такому разі обмеження закріплюють у трудовому чи колективному договорі. 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Сумісництво: особливості роботи й оформлення

Робота за сумісництвом є правом працівників підприємств, установ, організацій. Сумісництво — це вид організації праці. Які особливості має робота по сумісництву? Як регулює сумісництво КЗПП України? Чи можлива робота за сумісництвом на різних підприємствах? Як здійснюється оплата праці за сумісництвом? Відповіді на ці питання, особливості прийняття за сумісництвом працівника та специфіка оформлення за сумісництвом — у статті.
231666

Внутрішнє сумісництво: наказ, особова картка, облік робочого часу

З листа до редакції: «Декілька років тому ми дозволили жінці-лаборанту працювати у вільний від основної роботи час за внутрішнім сумісництвом у тій же лабораторії прибиральником виробничих приміщень. За таку роботу ми доплачували їй 50% окладу прибиральника. Зараз ця працівниця вирішила відмовитися від роботи прибиральника. Який слід видати наказ? Оскільки раніше було видано наказ про дозвіл працювати за сумісництвом, то тепер маємо написати «не дозволяємо надалі працювати»? Чи як правильно?»
75409

«Переведення» з сумісництва на основне місце роботи

Якщо необхідно оформити для працівника зміну роботи за сумісництвом на основне місце роботи, кадровики нерідко припускаються помилки, оформлюючи такий перехід як переведення. А як же правильно оформити таку процедуру?
34360

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

Законодавство гарантує право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Який порядок надання відпустки суміснику, чи можлива відпустка за сумісництвом на одному підприємстві, чи вносити сумісників до графіка відпусток, чи передбачає законодавство відпустку на дітей суміснику — розкажемо у статті.
64474

Прийняття на роботу за сумісництвом: форма наказу

Укладення трудового договору, зокрема при прийнятті на роботу за сумісництвом, оформлюють наказом про прийняття працівника на роботу. Скачайте зразок наказу, оформлений за вимогами ДСТУ.
139632

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді