Вимоги до організації безпеки та здоров’я працівників планують змінити

Сформують нову систему запобігання професійним ризикам та збільшать відповідальність

Вимоги до організації безпеки та здоров’я працівників планують змінити13 жовтня 2023 р. у Верховній Раді зареєстрували проєкти Законів України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (далі — Законопроєкт № 10147) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (далі — Законопроєкт № 10148). Законопроєкти системно пов’язані між собою та мають на меті підвищити рівень захисту життя та здоров’я працівників. І в той же час підвищена відповідальність зобов’яже роботодавців створювати належні умови праці та безпечне робоче середовище.

Законопроєкт № 10147 запровадить, за європейським прикладом, систему мінімальних вимог для безпеки та здоров’я працівників, регулярну оцінку роботодавцем ризиків, які можуть виникнути на конкретному робочому місці, розробку і впровадження заходів, щоб їх мінімізувати або усунути.

Законопроєкт № 10148 регламентуватиме відповідальність роботодавців та працівників за порушення в сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі.

Крім того, Законопроєкт № 10147:

  • визначає ключові терміни та поняття, такі як інцидент, професійний ризик, оцінювання ризиків, робоче місце, шкідливі та небезпечні професійні фактори, аудит системи безпеки та здоров’я працівників, експертна організація тощо;
  • запроваджує обов’язок роботодавця інформувати компетентні органи про всі нещасні випадки та вести облік всіх інцидентів, які потенційно можуть привести до нещасного випадку;
  • передбачає, поряд з існуючою адміністративною та кримінальною відповідальністю, можливість за рішенням суду покласти на роботодавця матеріальну відповідальність за нанесену шкоду життю та здоров’ю працівника внаслідок недостатніх та/або неефективних заходів, які він вживав;
  • передбачає обов’язкове страхування відповідальності експертних організацій при укладанні договору про надання послуг в сфері безпеки та здоров’я працівників, що підвищить якість таких послуг та ступінь безпеки працівників;
  • встановлює обов’язок роботодавця забезпечувати безпеку та здоров’я окремих категорій працівників (працівниць, які нещодавно народили, та працівниць, які годують грудьми; працівників, які не досягли 18-тирічного віку; працівників з інвалідністю), забезпечувати посилену увагу до захисту генетичного спадку працівників.

Законопроєкт № 10148 передбачає зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України:

  • слова «безпека праці» або «охорона праці» замінять європейським терміном «безпека працівника»;
  • назву центрального органу виконавчої влади що реалізує державну політику у сфері охорони праці замінять на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі;
  • встановлює відповідальність за порушення вимог безпеки і захисту здоров’я працівників на роботі від ризиків, що виникають або можуть виникнути у вибухонебезпечному середовищі.

Ірина Матійко

За матеріалами ВРУ

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
42

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5718

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
906

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530040

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123816

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді