Вимоги до організації безпеки та здоров’я працівників планують змінити

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Сформують нову систему запобігання професійним ризикам та збільшать відповідальність

Вимоги до організації безпеки та здоров’я працівників планують змінити13 жовтня 2023 р. у Верховній Раді зареєстрували проєкти Законів України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (далі — Законопроєкт № 10147) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про безпеку та здоров’я працівників на роботі» (далі — Законопроєкт № 10148). Законопроєкти системно пов’язані між собою та мають на меті підвищити рівень захисту життя та здоров’я працівників. І в той же час підвищена відповідальність зобов’яже роботодавців створювати належні умови праці та безпечне робоче середовище.

Законопроєкт № 10147 запровадить, за європейським прикладом, систему мінімальних вимог для безпеки та здоров’я працівників, регулярну оцінку роботодавцем ризиків, які можуть виникнути на конкретному робочому місці, розробку і впровадження заходів, щоб їх мінімізувати або усунути.

Законопроєкт № 10148 регламентуватиме відповідальність роботодавців та працівників за порушення в сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі.

Крім того, Законопроєкт № 10147:

  • визначає ключові терміни та поняття, такі як інцидент, професійний ризик, оцінювання ризиків, робоче місце, шкідливі та небезпечні професійні фактори, аудит системи безпеки та здоров’я працівників, експертна організація тощо;
  • запроваджує обов’язок роботодавця інформувати компетентні органи про всі нещасні випадки та вести облік всіх інцидентів, які потенційно можуть привести до нещасного випадку;
  • передбачає, поряд з існуючою адміністративною та кримінальною відповідальністю, можливість за рішенням суду покласти на роботодавця матеріальну відповідальність за нанесену шкоду життю та здоров’ю працівника внаслідок недостатніх та/або неефективних заходів, які він вживав;
  • передбачає обов’язкове страхування відповідальності експертних організацій при укладанні договору про надання послуг в сфері безпеки та здоров’я працівників, що підвищить якість таких послуг та ступінь безпеки працівників;
  • встановлює обов’язок роботодавця забезпечувати безпеку та здоров’я окремих категорій працівників (працівниць, які нещодавно народили, та працівниць, які годують грудьми; працівників, які не досягли 18-тирічного віку; працівників з інвалідністю), забезпечувати посилену увагу до захисту генетичного спадку працівників.

Законопроєкт № 10148 передбачає зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України:

  • слова «безпека праці» або «охорона праці» замінять європейським терміном «безпека працівника»;
  • назву центрального органу виконавчої влади що реалізує державну політику у сфері охорони праці замінять на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки та здоров’я працівників на роботі;
  • встановлює відповідальність за порушення вимог безпеки і захисту здоров’я працівників на роботі від ризиків, що виникають або можуть виникнути у вибухонебезпечному середовищі.

Ірина Матійко

За матеріалами ВРУ

додаток

Робота неповнолітніх: правові норми, обмеження та практичні аспекти оформлення

Статті за темою

Усі статті за темою

Аналіз судової практики у трудових спорах

У сфері трудових правовідносин судова практика відіграє важливу роль для формування стабільного правозастосування, захисту прав працівників і роботодавців, а також для тлумачення норм трудового законодавства. В умовах постійного оновлення правової бази України актуальним є ґрунтовний аналіз судової практики у трудових спорах. Яка практика розгляду судами трудових спорів — читайте у статті.
132

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
538913

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
68033

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
314

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
533

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді