Новий закон про ВІЛ-статус: що змінилося?

Зміни, зокрема, узаконюють самотестування

Новий закон про ВІЛ-статус: що змінилося? У 2023-му було прийнято Закон про внесення змін до Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» щодо застосування сучасних підходів до профілактики, тестування і лікування ВІЛ-інфекції відповідно до керівних документів ВООЗ. Зміни в соціальному страхуванні: мінікурс

У Держпраці назвали ключові зміни, які впроваджує документ. Це:

  • уніфікація категоріально-термінологічний апарату та узгодження з міжнародними стандартами;
  • розширення та закріплення державних гарантій у сфері протидії поширенню ВІЛ (право на здоров’я кожної людини, яка перебуває на території України);
  • запровадження ефективної системи епіднагляду за ВІЛ-інфекцією;
  • сучасні підходи до тестування на ВІЛ (самотестування);
  • оптимізація сучасних механізмів забезпечення антиретровірусними препаратами.

Наприклад, закон замінив визначення «групи ризику» як застаріле, запровадивши натомість поняття «більш чи менш ризикованих практик». Для тих категорій, які потребують додаткових зусиль держави з попередження поширення ВІЛ, використовуватимуть поняття «ключові групи»

Важливі зміни відбулися й стосовно тестування. Насамперед, узаконене самотестування з 14 років (самостійно або за допомогою консультанта).

Також закріплено практику тестування неурядовими організаціями. При цьому має дотримуватися принцип «рівні — рівним» (гея має тестувати гей, людину з наркозалежністю — особа з аналогічним досвідом).

Водночас самих лише результатів експрес-тестування буде недостатньо, щоб вважати, що людина живе з ВІЛ. Потрібно підтвердити діагноз лабораторно.

Роботодавцям важливо пам'ятати, що закон також забороняє приниження гідності людей на підставі приналежності до різних ключових груп — відповідно, керівникам підприємств слід потурбуватися про нульову толерантність до будь-яких форм дискримінації на роботі. 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5405

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
810

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529483

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123531

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
345

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді