Новий закон про ВІЛ-статус: що змінилося?

Зміни, зокрема, узаконюють самотестування

Новий закон про ВІЛ-статус: що змінилося? У 2023-му було прийнято Закон про внесення змін до Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» щодо застосування сучасних підходів до профілактики, тестування і лікування ВІЛ-інфекції відповідно до керівних документів ВООЗ. Зміни в соціальному страхуванні: мінікурс

У Держпраці назвали ключові зміни, які впроваджує документ. Це:

  • уніфікація категоріально-термінологічний апарату та узгодження з міжнародними стандартами;
  • розширення та закріплення державних гарантій у сфері протидії поширенню ВІЛ (право на здоров’я кожної людини, яка перебуває на території України);
  • запровадження ефективної системи епіднагляду за ВІЛ-інфекцією;
  • сучасні підходи до тестування на ВІЛ (самотестування);
  • оптимізація сучасних механізмів забезпечення антиретровірусними препаратами.

Наприклад, закон замінив визначення «групи ризику» як застаріле, запровадивши натомість поняття «більш чи менш ризикованих практик». Для тих категорій, які потребують додаткових зусиль держави з попередження поширення ВІЛ, використовуватимуть поняття «ключові групи»

Важливі зміни відбулися й стосовно тестування. Насамперед, узаконене самотестування з 14 років (самостійно або за допомогою консультанта).

Також закріплено практику тестування неурядовими організаціями. При цьому має дотримуватися принцип «рівні — рівним» (гея має тестувати гей, людину з наркозалежністю — особа з аналогічним досвідом).

Водночас самих лише результатів експрес-тестування буде недостатньо, щоб вважати, що людина живе з ВІЛ. Потрібно підтвердити діагноз лабораторно.

Роботодавцям важливо пам'ятати, що закон також забороняє приниження гідності людей на підставі приналежності до різних ключових груп — відповідно, керівникам підприємств слід потурбуватися про нульову толерантність до будь-яких форм дискримінації на роботі. 

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19232

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118844

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521006

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
479

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33366

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді