Вищу освіту чекають зміни, — законопроєкт

Заочної форми навчання з 2024 року не буде

image78

Як надати навчальну відпустку

23 жовтня 2023 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті» № 10177 (далі — Законопроєкт № 10177).

Автори законопроєкту № 10177 пропонують оптимізувати вищу освіту і наблизити її до європейських стандартів. Відповідні зміни внесуть до Законів України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII, «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VII та «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Законопроєкт № 10177 передбачає:

  • регульований термін навчання, що дозволить формувати зручний графік, приділяти більше уваги певним предметам для студентів за контрактом. Тобто, студенти зможуть пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість чотирьох. Чи навпаки — отримати ступінь за 6 років;
  • вибір спеціальності після першого чи другого курсу. Студентам нададуть більше часу та можливостей, щоб визначитися. Так, конкретну спеціальність можна буде вибрати після 1 — 2 років вивчення загальних предметів;
  • дистанційне навчання замість заочного чи вечірнього з 2024 року;
  • мінімальний обсяг занять. Студенти денної форми навчання матимуть регульовану кількість годин, які необхідно проходити на лекціях чи практичних заняттях. Для бакалаврів — не менше ніж 10 годин, для магістрів та аспірантів — не менше ніж 8 годин;
  • менше вибіркових курсів для «регульованих» спеціальностей, таких як «Право», «Медицина», «Атомна енергетика», «Військова служба» та більша варіативність для «нерегульованих» — «Філологія, «Фінанси», «Кібернетика» та інші.

Зазнає змін й стаття 15 Закону про відпустки. У новій редакції цієї статті врахують зміни у формі освіти — додадуть ще дистанційну. До вже передбачених додаткових днів відпустки додадуть відпустки на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів:

  • 14 к. дн. — для здобувачів першого та другого курсів фахової передвищої, вищої освіти з дистанційною формою;
  • 14 к. дн. — для здобувачів третього і наступних курсів фахової передвищої, вищої освіти з дистанційною формою.

Нагадаємо, що роботодавець повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням для працівників, що навчаються без відриву від виробництва (ст. 202 КЗпП). Зокрема, надавати додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням. Такі відпустки надають на підставі заяви й довідки-виклику.

Ірина Матійко

За матеріалами ВРУ

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5253

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
763

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529137

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123373

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
321

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді