23 жовтня 2023 р. у ВРУ зареєстрували проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті» № 10177 (далі — Законопроєкт № 10177).
Автори законопроєкту № 10177 пропонують оптимізувати вищу освіту і наблизити її до європейських стандартів. Відповідні зміни внесуть до Законів України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII, «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VII та «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).
Законопроєкт № 10177 передбачає:
- регульований термін навчання, що дозволить формувати зручний графік, приділяти більше уваги певним предметам для студентів за контрактом. Тобто, студенти зможуть пришвидшити навчання й завершити бакалаврат за 3 роки замість чотирьох. Чи навпаки — отримати ступінь за 6 років;
- вибір спеціальності після першого чи другого курсу. Студентам нададуть більше часу та можливостей, щоб визначитися. Так, конкретну спеціальність можна буде вибрати після 1 — 2 років вивчення загальних предметів;
- дистанційне навчання замість заочного чи вечірнього з 2024 року;
- мінімальний обсяг занять. Студенти денної форми навчання матимуть регульовану кількість годин, які необхідно проходити на лекціях чи практичних заняттях. Для бакалаврів — не менше ніж 10 годин, для магістрів та аспірантів — не менше ніж 8 годин;
- менше вибіркових курсів для «регульованих» спеціальностей, таких як «Право», «Медицина», «Атомна енергетика», «Військова служба» та більша варіативність для «нерегульованих» — «Філологія, «Фінанси», «Кібернетика» та інші.
Зазнає змін й стаття 15 Закону про відпустки. У новій редакції цієї статті врахують зміни у формі освіти — додадуть ще дистанційну. До вже передбачених додаткових днів відпустки додадуть відпустки на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів:
- 14 к. дн. — для здобувачів першого та другого курсів фахової передвищої, вищої освіти з дистанційною формою;
- 14 к. дн. — для здобувачів третього і наступних курсів фахової передвищої, вищої освіти з дистанційною формою.
Нагадаємо, що роботодавець повинен створювати необхідні умови для поєднання роботи з навчанням для працівників, що навчаються без відриву від виробництва (ст. 202 КЗпП). Зокрема, надавати додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням. Такі відпустки надають на підставі заяви й довідки-виклику.
Ірина Матійко
За матеріалами ВРУ