Держпраці надала роз'яснення про підвищення мінімальної зарплати, зміни ЄСВ та розмір «трудових» штрафів

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Детально для кадровика

Держпраці надала роз'яснення про підвищення мінімальної зарплати, зміни ЄСВ та розмір «трудових» штрафів

З 1 грудня 2021 року відбулося підвищення розміру МЗП та прожиткового мінімуму для всіх груп населення, заплановане Законом «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 р. № 1082-IX.

Мінімальна зарплата на місяць в 2021 році:

  • з 1 січня – 6000 грн;
  • з 1 грудня – 6500 грн.

Прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць в 2021 році:

  • з 1 січня – 2270 грн;
  • з 1 липня – 2379 грн;
  • з 1 грудня – 2481 грн.

Підвищення розміру мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму з 01.12.2021 року не вплине на розмір тих показників, які встановлюються залежно від розміру мінзарплати та прожиткового мінімуму станом на 01.01.2021 року, і не змінюються протягом року.

Це, зокрема:

  • податкова соціальна пільга (далі – ПСП);
  • граничний розмір зарплати на місяць, до якої застосовується ПСП;
  • добові;
  • ставкиє диного податку.

Підвищення розміру зарплати та прожиткового мінімуму з 01.12.2021 року вплине на ряд показників:

  • максимальна величина бази нарахування ЄСВ в місяць (з 1 грудня – 97500 грн);
  • максимальний розмір нарахованого ЄСВ в місяць(з 1 грудня – 21450 грн);
  • розмір мінімального страхового внеску ЄСВ в місяць з зарплати працівників та доходів ФОП (за себе), самозайнятих осіб та членів фермерського господарства (з 1 грудня – 1430 грн).

Підвищення МЗП та максимальної бази нарахування ЄСВ вплине на розмір обмежень при розрахунку лікарняних та декретних.

Актуальні обмеження для лікарняних і декретних у грудні 2021 року

Мінімальний розмір декретних в розрахунку на 1 день для основних працівниць складає 213,53 грн (раніше — 197,11 грн), але це стосується лише відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що розпочалася згідно з листком непрацездатності в грудні 2021 року. Якщо ж відповідно до листка непрацездатності дата початку такої відпустки припала на період до грудня 2021 року, то мінімальний розмір допомоги для усього періоду відпустки (навіть за дні після 1 грудня) становить 197,11 грн.

У зв’язку зі збільшенням розміру МЗП збільшилися розміри «трудових» штрафів, що встановлені ст. 265 КЗпП. Розміри штрафів залежать від МЗП, встановленої законом на момент виявлення порушення, днем виявлення порушення є дата складання Акта.

Відповідно до примітки 1 додатка 1 до постанови № 1298 посадові оклади (тарифні ставки) працівників за ЄТС з 01.12.2021р. розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду — 2893,00 грн. Розміри посадових окладів з 01.12.2021 р. наведено в таблиці нижче.

Розміри посадових окладів працівників за ЄТС з 01.12.2021 р.

Держпраці надала роз'яснення про підвищення мінімальної зарплати, зміни ЄСВ та розмір «трудових» штрафів

У 2021 році незмінними лишаються підвищення окладів:

  • на 10 % згідно з постановою № 1100 для педпрацівників спеціалізованих мистецьких шкіл (шкіл-інтернатів), що перебувають у сфері управління Мінкультури та оплата праці яких здійснюється за рахунок коштів держбюджету;
  • на 10 % згідно з постановою

    № 22 для педпрацівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам ;
  • на 11 % згідно з постановою № 36 для науково-педагогічних;
  • на 10 % згідно з постановою № 695 для педпрацівників, які отримують зарплату за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів (за винятком наведених вище;
  • на певні коефіцієнти згідно з постановою № 755 для керівних працівників, інструкторів-методистів, тренерів-викладачів ДЮСШ усіх типів).

Оскільки оклади підвищуються з 01.12.2021 р. у всіх працівників, то слід затвердити нові штатні розписи і ввести їх у дію з 01.12.2021 р.

Керівникам установ доручено забезпечити диференціацію зарплати працівників, які отримують зарплату на рівні мінімальної, у межах фонду оплати праці шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи (п. 2 постанови № 29 ).

Це можна зробити шляхом встановлення, наприклад, надбавки за складність та напруженість у роботі (у розмірі до 50 % окладу) та виробничої премії в підвищеному розмірі (нагадаємо, що розмір виробничої премії законодавчо не обмежується).

Підвищення розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду впливає на виплати, які розраховують виходячи з його розміру. У першу чергу, це погодинна оплата праці працівників:

  • за проведення навчальних занять (додаток 5 до постанови № 1298);
  • за проведення додаткових психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять (послуг) за роботу з особами з особливими освітніми потребами (абз. 4 п. 6 Порядку № 88).

З 01.12.2021 р. ставка оплати за проведення додаткових психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять (послуг) становить 118,03 грн (2893,00 грн × 3,4 % + 20 %):

  • де 2893,00 грн — розмір посадового окладу (ставки) працівника 1 тарифного розряду;
  • 3,4 % — відсоток, встановлений в додатку 5 до постанови № 1298, для визначення ставки погодинної оплати;
  • 20 % — підвищення за роботу з особами з особливими освітніми потребами (абз. 4 п. 6 Порядку № 88).

У разі підвищення окладів значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 % (п. 5 порядку № 1078). Цей місяць становиться «базовим». Сума індексації в місяці підвищення грошових доходів не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Мінімальне підвищення посадового окладу за ЄТС становить 223,00 грн, що значно перевищує суму індексації, яка могла бути нарахована в грудні 2021 року. Оля всіх працівників за ЄТС грудень 2021 року — «базовий», індексація не нараховується.

З 12.12.2020 р. з Порядку № 100 вилучено п. 10, який передбачав необхідність проведення коригування середнього заробітку.

Якщо працівник на момент підвищення посадових окладів знаходиться:

  • в оплачуваній відпустці (на курсах, у відрядженні тощо), то середній заробіток, за яким виплачувались відпускні (курси, відрядження тощо), не потрібно перераховувати з дня підвищення окладів;
  • на військовій службі зі збереженням середнього заробітку, то підвищення окладів не вплине на його раніше розраховану середню зарплату. Робочі дні оплачуються, виходячи із середньої зарплати, востаннє відкоригованої у 2020 році.

За матеріалами Управління Держпраці в Житомирській області

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67216

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
248

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
420

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
425

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15751

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді