Державна служба у справах ветеранів війни та учасників АТО 11.03.2015 роз’яснила про можливість отримання статусу учасника бойових дій для бійців добровольчих батальйонів, які загинули під час АТО, та пільги для членів їх сімей.
Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, не передбачено надання статусу учасника бойових дій особам, які брали участь в АТО у складі добровольчих формувань територіальної оборони, що були створені державними чи громадськими організаціями або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Статус учасника бойових дій не є державною нагородою або почесним званням та призначений виключно для надання окремій категорії громадян за особливі заслуги відповідних пільг, переваг та соціальних гарантій.
Наявність у особи такого статусу розширює її правоздатність в частині надання їй можливості особисто користуватися додатковими майновими (безоплатне забезпечення ліками, санаторно-курортним лікуванням, знижки за користування житлом тощо) та немайновими правами (використання чергової щорічної відпустки у зручний час, переважне право на залишення на роботі при скороченні тощо).
Відповідно до частини четвертої статті 25 Цивільного кодексу України правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, у зв’язку з чим особа з об’єктивних причин не може реалізувати свої додаткові права, передбачені їй як учаснику бойових дій.
Таким чином, померла особа з об’єктивних причин не може отримати посвідчення учасника бойових дій та скористатися наданими їй додатковими пільгами.
Крім статусу учасника бойових дій, існує статус члена сім’ї загиблого. Пільги та компенсації, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для членів сім’ї загиблого відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302, надаються на підставі Посвідчення члена сім’ї загиблого, яке видають органи соціального захисту населення за місцем реєстрації таких членів сім’ї.
Вирішення питання стосовно поширення чинності Закону на членів сім’ї загиблих бійців добровольчих батальйонів (загонів) під час участі в антитерористичній операції ще потребує законодавчого врегулювання.
Державна служба у справах ветеранів війни та учасників АТО розробила законопроект, який надісланий для опрацювання заінтересованим органам виконавчої влади. Крім цього, у Верховній Раді України зареєстровані аналогічні законопроекти (зокрема законопроект реєстр. № 1688 від 30.12.2014, який вже 12.02.2015 прийнятий в першому читанні), які б дозволили надати статус учасника бойових дій особам, які брали участь в антитерористичній операції у складі добровольчих формувань територіальної оборони, та надати у разі їх загибелі відповідні пільги членам їх сімей.